Zaliczka a zadatek – co podlega zwrotowi?

zaliczka a zadatek co podlega zwrotowi

„Zaliczka” i „zadatek” to dwa z pozoru identycznie wyglądające pojęcia, jednak każde z nich ma nam do przekazania zupełnie inną informację. Z tego względu nie należy ich z sobą mylić ani traktować tożsamo. To nie są synonimy. Warto o tym pamiętać, bo stosowanie tych dwóch różnych pojęć zamiennie to błąd, który może was sporo kosztować. 

 

 

Zaliczka a zadatek

-różnice-


Sprzedawca (wykonawca), przy podpisywaniu umowy na wykonanie dzieła lub usługi, może umówić się z kupującym (zamawiającym) na zapłatę części należności z góry. Opcje są dwie: w zależności od ustaleń pomiędzy stronami, może pobrać od kupującego zaliczkę lub zadatek.

 

 PRZYKŁAD 

Wyobraźcie sobie, że podpisaliście umowę na wykonanie usługi, która kosztuje 1200 zł. Umówiliście się z wykonawcą, że przed przystąpieniem do prac zapłacicie mu zaliczkę / zadatek w wysokości 400 złotych. 

Sprawa jest prosta, gdy obie strony sumiennie wywiążą się z zawartej umowy. Wtedy gotówkę, którą wpłaciliście wykonawcy w formie zaliczki lub zadatku (w przykładzie 400 zł), zalicza się na poczet jego wynagrodzenia. Dopłacacie do tej kwoty 800 złotych tuż po zakończeniu prac i wszyscy są zadowoleni. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy umowa nie zostanie wykonana z winy wykonawcy lub zamawiającego. Jakie to niesie z sobą konsekwencje i dla kogo?

 

 UMOWA NIE ZOSTAŁA WYKONANA Z WINY WYKONAWCY 

  • Zaliczka: powinna zostać zwrócona w całości
  • Zadatek: wykonawca powinien go zwrócić zamawiającemu w podwójnej wysokości (!)

 UMOWA NIE ZOSTAŁA WYKONANA Z WINY ZAMAWIAJĄCEGO 

  • Zaliczka: powinna zostać zwrócona w całości
  • Zadatek: wykonawca nie ma obowiązku zwracać zadatku zamawiającemu – może legalnie zatrzymać całą otrzymaną od niego kwotę
Co w sytuacji, gdy umowa nie może zostać zrealizowana z przyczyn losowych (takich, na które żadna ze stron nie ma wpływu)? W takim przypadku wykonawca musi zwrócić otrzymane wcześniej pieniądze w całości. Nie ma znaczenia, czy pobrał je w formie zaliczki, czy zadatku – powinien je zwrócić w pełnej wysokości.

co to jest zaliczka

kiedy zaliczka przepada

zaliczka a zadatek co podlega zwrotowi

 ZALICZKA 

  • stanowi pewnego rodzaju formę rezerwacji towaru lub usługi przez zamawiającego
  • pełni rolę zabezpieczenia dla kupującego (zamawiającego)
  • w żaden sposób nie zabezpiecza interesów wykonawcy(!) – jeśli z tytułu zawartej umowy, wykonawca poniósł jakieś koszty może domagać się odszkodowania od zamawiającego, ale zaliczkę i tak musi mu zwrócić

 ZADATEK 

  • zabezpiecza interesy zarówno wykonawcy, jak i kupującego, chroniąc obie strony umowy
  • ma charakter odszkodowawczy, ale jeśli zachodzi taka potrzeba, nie wyklucza możliwości dochodzenia przez wykonawcę dodatkowego (wyższego) odszkodowania
  • znacząco zwiększa szansę na realizację umowy, dyscyplinując zarówno wykonawcę, jak i zamawiającego – jeśli nie dojdzie do realizacji umowy każda ze stron ponosi konsekwencje finansowe (nie tylko wykonawca, jak w przypadku zaliczki)
  • rzetelni i uczciwi wykonawcy nie powinni się go obawiać – zadatek to dobra forma ochrony interesów dla obu stron

 


Z mojej strony to wszystko. Jestem ciekawa, czy znaliście wcześniej te „subtelne” różnice pomiędzy zaliczką a zadatkiem. Dajcie mi znać! I koniecznie pamiętajcie, żeby nigdy nie mylić z sobą tych dwóch pojęć.

Przypominam, że cały czas możecie zapisać się na mój Financeletter i pobrać za darmo arkusz kalkulacyjny, który pomoże wam zapanować nad wydatkami oraz ogarnąć domowe finanse!

P.S. Gwarantuję zero spamu ♥ Też go nie lubię!


PRZECZYTAJ TAKŻE:

  1.  „Kto płaci podatek VAT” ← Sprzedający czy kupujący? Oosby zainteresowane tym tematem znajdą odpowiedź w tym wpisie ;))

  2.  „Dlaczego mieszkania drożeją”  ← spełnienie marzeń o własny M, z roku na rok staje się coraz trudniejsze (czyt. coraz kosztowniejsze). Jak to się dzieje, że ceny mieszkań są tak kosmicznie duże?

  3.  „Wakacje kredytowe”  ← wpis, który wyjaśni wam czy warto je brać oraz co można zrobić z zaoszczędzoną dzięki wakacjom kredytowym kasą ♥ 

 

 Na koniec wielka prośba! 

Jeśli uważacie, że ten artykuł jest przydatny – poślijcie go DALEJ w świat! Im więcej osób się o nim dowie, tym lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *