Katowice w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

katowice w jeden dzień

Jak myślicie: da się zobaczyć Katowice w jeden dzień? Przyznaję, że to dość podchwytliwe pytanie, bo przecież całe miasto jest tak ogromne, że nie sposób obejść go w kilkanaście godzin ;)) Jednak pokażę wam dzisiaj, że podczas takiego jednodniowego wypadu da się odhaczyć wiele fajnych miejscówek. Pozwólcie, że odbiegnę na chwilę od tematów typowo związanych z finansami i zabiorę was na króciutką wycieczkę po największym mieście Górnego Śląska.

Chodźcie zobaczyć Katowice w moim obiektywie ;))

 

 

Katowice w jeden dzień

-co warto zobaczyć?-


 Aleja gwiazd siatkówki 

Blisko spodka i katowickiego ronda znajduje się Aleja Gwiazd Siatkówki. Dreptając tą nietypową dróżką, warto uważnie patrzeć pod nogi. Są na niej umieszczone tabliczki z odciskami dłoni wybitnych siatkarzy. Dodatkowo na każdej tabliczce znajduje się data, imię i nazwisko, a także autograf upmiętnionego w ten sposób siatkarza. aleja gwiazd siatkówki katowice

odciski dłoni wybitnych siatkarzy

katowice aleja gwiazd siatkówki

 Rynek w katowicach 

Położony jest w samym centrum Katowic, jednak nie ma on wyglądu typowego rynku, znanego nam z innych polskich miast. Osobiście kojarzy mi się on raczej z wielkim placem, poprzecinanym siecią torów tramwajowych, na którym zdołano wygospodarować miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą sobie posiedzieć na ławeczce.

katowice co ciekawego

katowice atrakcje turystyczne

katowice co warto zobaczyć
Spółdzielczy Dom Handlowy „Skarbek” i biurowce .KTW w Katowicach

co jest fajnego w Katowicach

Katowice śląsk

Katowice magnes na lodówkę
Magnes na lodówkę :)) jego zdobycie to już dla mnie punkt obowiązkowy każdej wyprawy

 Nikiszowiec 

Zabytkowe osiedle górnicze.

Wchodząc tam miałam wrażenie, że czas stanął w miejscu. To, co jako pierwsze rzuciło mi się w oczy to to, że wszystkie budynki na Nikiszowcu są z cegły. Bardzo miła odmiana dla kogoś, kto tak jak ja, od dziecka przyzwyczajony jest do widoku bloków z wielkiej płyty ;))

osiedle robotnicze katowice nikiszowiec

Nikiszowiec zwiedzanie
kościół św. Anny

zabytkowe osiedle robotnicze patronackie Nikiszowiec

Nikiszowiec zabytkowe osiedle w Katowicach
Nikiszowiec – budynki z cegły i okna z czerwonymi obwódkami

Zauważcie, że okienne wnęki i zewnętrzne parapety budynków pokrywa czerowna farba. Pamiętam, jak pomyślałam sobie, że pewnie mieszkańcy wpadli na pomysł, iż te czerwone obwódki wokół okien będą stanowiły fajny dekoracyjny element, idealnie współgrający z czerwoną cegłą i to właśnie dlatego, tak je pomalowali.

Okazuje się jednak, że przyczyna malowania okien na tak intensywny, czerwony kolor jest dużo bardziej prozaiczna. Białe jak śnieg okna, na osiedlach zlokalizowanych blisko kopalń, bardzo szybko się brudziły. Dodatkowo miejscowa legenda głosi, że górnicy dostawali w pracy czerwoną farbę za darmo, co z pewnością wyjaśniałoby wybór barwy :))

 

To już wszystko na dziś. Słyszeliście już o Nikiszowcu? Znacie tę część Katowic? A może się tam wybieracie? Dajcie znać!


PRZECZYTAJ TAKŻE:

  1.  „Wakacje w Czechach – ile to kosztuje?” ← dokładniej w czeskiej miejscowości Špindlerův Mlýn. Jesteście ciekawi, jak kształtowały się ceny w 2019 roku? Odsyłam do wpisu ;))

  2.  „Miejsca, które warto zobaczyć we Wrocławiu”  ← zestawienie miejsc, w którym większość jest za darmo ;))

  3.  „Krótki spacer po jeleniogórskim rynku” Jelenia Góra w moim obiektywie. Koniecznie zobaczcie moją fotorelację! :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *