Każdemu od czasu do czasu się to przydarza. A więc, jeśli Ty również masz problem z zatkanym odpływem, to ja mam na to pewien prosty sposób. Poznaj tani, domowy sposób na odetkanie zatkanego odpływu, z którego z powodzeniem korzystam.
Zatkany odpływ?
– jest na to rada! –
Zalety sposobu, z którego korzystam:
- jest tani
- jest ekologiczny
- prosty w wykonaniu (odetkanie odpływu w ten sposób nie wymaga od Ciebie żadnego większego wysiłku)
- ja mam pewność, że działa, bo sama go z powodzeniem stosuję, więc Ty też ją możesz mieć
Kiedy można z niego skorzystać?
- w przypadku niewielkiego zatkania odpływu wody w umywalce, wannie, brodziku, zlewie
- jeśli to coś poważniejszego, to może się okazać, że nie obędzie się bez wizyty hydraulika
CO BĘDZIE POTRZEBNE?
- Ocet spirytusowy 10%
- Szklanka o pojemności 250ml
- Soda oczyszczona
- Pomocniczo: coś czym da się zakryć odpływ
- Czajnik świeżo zagotowanej, wrzącej wody
JAK TO ZROBIĆ?
1. Zaczynam od wstawienia wody.
Nie…. nie na herbatę ;)) na to jeszcze przyjdzie czas. Ta woda będzie mi potrzebna w dalszej części zadania. Ale o tym za chwilkę. Wstawiam wodę i przechodzę do realizacji punktu numer dwa.
2. Wsypuję do odpływu 2 łyżki sody oczyszczonej
3. Następnie wlewam do niego około pół szklanki octu.
I tutaj taka bardzo istotna informacja. Mianowicie: po pierwsze w/w mieszanka spowoduje natychmiastowe powstanie piany, która ma za zadanie odetkać nam zatkany odpływ. Po drugie, aby duet soda+ocet mógł efektywnie zadziałać należy zapewnić mu odpowiednie warunki pracy, co oznacza ni mniej ni więcej, że należy szczelnie zakryć „czymś” odpływ.
W moim przypadku to „coś” to nakrętka od słoika, na którą stawiam pustą szklankę – tę samą, w której jeszcze do niedawna był ocet. Proszę się teraz nie śmiać. To nie żart. Nakrętka już niesprawna tzn. słoika zakręcić się nią nie da, ale do przykrycia odpływu nadaje się idealnie ;)) Wymyśliłam to kiedyś na szybko i tak też zostało do dziś. Fakt – super innowacyjne to to nie jest, ale najważniejsze, że się sprawdza.
4. Po przykryciu odpływu czekam sobie grzecznie, aż woda w czajniku się zagotuje.
czas na wodę z czajnika:))
5. W końcu. Rozlegający się po całym domu dźwięk czajnikowego gwizdka szumnie oznajmia mi, iż pora przystąpić do drugiej części zadania.
6. Chwytam zatem czajnik w dłoń i podążam z nim w kierunku odpływu, by wlać tam całą jego wrzącą z gorąca zawartość. Wrząca woda wzmacnia działanie duetu soda+ocet. Nie wiem jak to jest u Ciebie, ale u mnie najczęściej problem zatkanego odpływu dotyka łazienkę – ściślej mówiąc brodzik i umywalkę.
7. Po około pół minuty spłukuję odpływ obficie zimną wodą.
8. Zazwyczaj w tym momencie następuje happy end, woda znika w czeluściach odpływu w rekordowych prędkościach i tym samym moja rola w tym temacie się kończy.
Czasami jednak bywa tak, że odpływ zatkał się ciutkę mocniej niż zazwyczaj i wtedy to całą procedurę powtarzam raz jeszcze.
Korzystam z tego sposobu naprawdę długo i do tej pory nie zdarzyło mi się, bym musiała powtarzać każdy krok więcej, niż dwa razy. Jeśli po dwóch nieudanych próbach powyższy sposób nie zadziała, to rozważyłabym inne rozwiązaniem problemu, jak chociażby zamówienie wizyty fachowca.
Liczymy koszty
1 BUTELKA OCTU
ta kupiona przeze mnie ma 500 ml i kosztowała dokładnie 2,19 zł
1 SZKLANKA OCTU
2 ŁYŻKI SODY OCZYSZCZONEJ
Bądźmy w kontakcie!
Niezmiennie zachęcam do zapisu na mój Newsletter. Osoby zapisane na moją listę mailingową mają dostęp do darmowych bonusów ♥ Gwarantuję zero spamu – ja też go nie lubię
Przeczytaj także:
-
„Tani, domowy sposób na czyszczenie toalety” ← tutaj znajdziesz mój prosty, tani i co najważniejsze skuteczny sposób na wyczyszczenie toalety, bez użycia chemii :))
Dobry sposób i lekko napisany, znaczy lekkim piórem – tak trzymaj 😉
CADrysunki – bardzo dziękuję za miły komentarz 🙂