Zatkany odpływ? Mam na to SPOSÓB!

sposób na zatkany odpływ

Każdemu od czasu do czasu się to przydarza. A więc, jeśli Ty również masz problem z zatkanym odpływem, to ja mam na to pewien prosty sposób. Poznaj tani, domowy sposób na odetkanie zatkanego odpływu, z którego z powodzeniem korzystam.

 

 

Zatkany odpływ?

– jest na to rada! –


 

 Zalety sposobu, z którego korzystam: 

 • jest tani
 • jest ekologiczny
 • prosty w wykonaniu (odetkanie odpływu w ten sposób nie wymaga od Ciebie żadnego większego wysiłku)
 • ja mam pewność, że działa, bo sama go z powodzeniem stosuję, więc Ty też ją możesz mieć

 

 Kiedy można z niego skorzystać? 

 • w przypadku niewielkiego zatkania odpływu wody w umywalce, wannie, brodziku, zlewie
 • jeśli to coś poważniejszego, to może się okazać, że nie obędzie się bez wizyty hydraulika

odetkaj zatkany odpływ

 CO BĘDZIE  POTRZEBNE? 

 • Ocet spirytusowy 10%
 • Szklanka o pojemności 250ml
 • Soda oczyszczona
 • Pomocniczo: coś czym da się zakryć odpływ
 • Czajnik świeżo zagotowanej, wrzącej wody

 

 JAK TO ZROBIĆ? 

1. Zaczynam od wstawienia wody.

Nie…. nie na herbatę ;)) na to jeszcze przyjdzie czas. Ta woda będzie mi potrzebna w dalszej części zadania. Ale o tym za chwilkę. Wstawiam wodę i przechodzę do realizacji punktu numer dwa.

2. Wsypuję do odpływu 2 łyżki sody oczyszczonej

jak odetkać zatkany odpływ3. Następnie wlewam do niego około pół szklanki octu.

I tutaj taka bardzo istotna informacja. Mianowicie: po pierwsze w/w mieszanka spowoduje natychmiastowe powstanie piany, która ma za zadanie odetkać nam zatkany odpływ. Po drugie, aby duet soda+ocet mógł efektywnie zadziałać należy zapewnić mu odpowiednie warunki pracy, co oznacza ni mniej ni więcej, że należy szczelnie zakryć „czymś” odpływ.

W moim przypadku to „coś” to nakrętka od słoika, na którą stawiam pustą szklankę – tę samą, w której jeszcze do niedawna był ocet. Proszę się teraz nie śmiać. To nie żart. Nakrętka już niesprawna tzn. słoika zakręcić się nią nie da, ale do przykrycia odpływu nadaje się idealnie ;)) Wymyśliłam to kiedyś na szybko i tak też zostało do dziś. Fakt – super innowacyjne to to nie jest, ale najważniejsze, że się sprawdza.

4. Po przykryciu odpływu czekam sobie grzecznie, aż woda  w czajniku się zagotuje.

 czas na wodę z czajnika:)) 

5. W końcu. Rozlegający się po całym domu dźwięk czajnikowego gwizdka szumnie oznajmia mi, iż pora przystąpić do drugiej części zadania.

6. Chwytam zatem czajnik w dłoń i podążam z nim w kierunku odpływu,  by wlać tam całą jego wrzącą z gorąca zawartość. Wrząca woda wzmacnia działanie duetu soda+ocet. Nie wiem jak to jest u Ciebie, ale u mnie najczęściej problem zatkanego odpływu dotyka łazienkę – ściślej mówiąc brodzik i umywalkę.

7. Po około pół minuty spłukuję odpływ obficie zimną wodą.

odetkaj zatkany odpływ bez chemii

8. Zazwyczaj w tym momencie następuje happy end, woda znika w czeluściach odpływu w rekordowych prędkościach i tym samym moja rola w tym temacie się kończy.

Czasami jednak bywa tak, że odpływ zatkał się ciutkę mocniej niż zazwyczaj i wtedy to całą procedurę powtarzam raz jeszcze.

Korzystam z tego sposobu naprawdę długo i do tej pory nie zdarzyło mi się, bym musiała powtarzać każdy krok więcej, niż dwa razy. Jeśli po dwóch nieudanych próbach powyższy sposób nie zadziała, to rozważyłabym inne rozwiązaniem problemu, jak chociażby zamówienie wizyty fachowca.

 

 

Liczymy koszty


1 BUTELKA OCTU

ta kupiona przeze mnie ma 500 ml i kosztowała dokładnie 2,19 zł

1 SZKLANKA OCTU

jak z pewnością pamiętasz ma 250ml pojemności, czyli pół szklanki (125ml) octu to koszt 0,55 groszy

2 ŁYŻKI SODY OCZYSZCZONEJ

to koszt około 0,16 groszy (0,83zł/100gr)
Jednorazowe odetkanie zatkanego odpływu to koszt około 0,71 groszy, czyli zarazem jest i tanio i ekologicznie. A więc dokładnie tak jak lubię najbardziej. Tak, więc jeśli następnym razem przydarzy Ci się zatkany odpływ nie panikuj, tylko przypomnij sobie ten wpis :)) Ja tymczasem idę wstawić wodę – tym razem na herbatkę ;))

 

 

 

Bądźmy w kontakcie!


Niezmiennie zachęcam do zapisu na mój Newsletter. Osoby zapisane na moją listę mailingową mają dostęp do darmowych bonusów ♥ Gwarantuję zero spamu – ja też go nie lubię


 

⬇ Przeczytaj także:

 1.  „Tani, domowy sposób na czyszczenie toalety” ← tutaj znajdziesz mój prosty, tani i co najważniejsze skuteczny sposób na wyczyszczenie toalety, bez użycia chemii :))

 

2 Replies to “Zatkany odpływ? Mam na to SPOSÓB!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *