Gdy pełni optymizmu rozpoczynamy swoją przygodę z oszczędzaniem pieniędzy, to zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo jest się w tym całym oszczędzaniu pogubić. Nie wiemy, bo niby skąd mielibyśmy to wiedzieć, jak łatwo można się w nim zatracić. Nie podejrzewamy nawet, z jaką łatwością mogą nam przyjść do głowy nierozsądne sposoby oszczędzania pieniędzy.
I to właśnie o nich będzie dzisiejszy wpis.
Nierozsądne sposoby oszczędzania pieniędzy
-Poznaj wszystkie, które przychodzą mi do głowy-
To normalne, że skoro wybieramy sobie cel, w jakim będziemy oszczędzać pieniądze, to podejmujemy również działania, które mają nam pomóc go osiągnąć. Opracowujemy plan.
Problem pojawia się w momencie, gdy kierowani chęcią jak najszybszej realizacji naszego planu, postanowimy sobie tę drogę (od pomysłu do osiągnięcia celu) maksymalnie skrócić. Pojawia się wtedy silna pokusa zaciskania pasa, odmawiania sobie wszelkiej przyjemności i stanowczego cięcia wszystkich możliwych kosztów. Osobiście wystrzegam się takich nierozsądnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jak:
-
kupowanie jedzenia w hurtowej ilości, bo akurat jest na nie promocja
Bardzo łatwo ulec złudnemu wrażeniu, że skoro kupuję dużą ilość jedzonka w promocyjnej cenie, to mogę tylko i wyłącznie zyskać. No niestety. Jak się okazuje nie zawsze jest to prawda. Im więcej jedzenia kupię, tym mniejsza szansa, że zdołam to wszystko zjeść. Lub jak kto woli: tym większe prawdopodobieństwo, że jakaś część się zmarnuje. Zwłaszcza, jeśli będą to produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia, a ja nie przemyślę tych zakupów.
Przykładowo: jeśli kupię 10 kilogramów cebuli w promocyjnej cenie, z czego zdołam zjeść tylko 4, a pozostałe 6 wyrzucę (bo nim zdążę z niej coś ugotować to ona się zepsuje), to nie ma w tym żadnej oszczędności. Wręcz przeciwnie. Miał być zysk, a jest strata. Pieniądze wydane, a jedzonko zamiast w brzuszku ląduje w koszu na śmieci. Nie tak to powinno wyglądać.
TIP:
- Planując posiłki, oszczędzasz pieniądze!
Mam plannery, które mogą Ci w tym pomóc. Spójrz tylko i wybierz ten, który będzie najodpowiedniejszy w Twojej sytuacji⬇
RODZAJE PLANNERÓW
Do wyboru masz dwa rodzaje plannerów:
- Pierwszy typ plannera pozwala zaplanować obiady na cały tydzień oraz stworzyć na tej podstawie listę zakupów spożywczych. Sama z niego korzystam ;))
- Drugi, to ukłon w stronę Czytelników. Wiem, że nie wszyscy, tak jak ja, planują tylko i wyłącznie zjadane przez siebie obiady. Właśnie dlatego powstał drugi typ plannera, a więc taki dzięki któremu można zaplanować wszystkie zjadane w ciągu tygodnia posiłki (śniadanie, obiad, kolacja). Do tego szablonu dodatkowo warto sobie również listę zakupów
Plannery trafiły na stronę z darmowymi materiałami. To jeszcze nic nadzwyczajnego. To co jest istotne z Twojego punktu widzenia to to, że ta strona jest zabezpieczona hasłem i dostęp do nich mają tylko osoby zapisane na mój Newsletter. Swoich Subskrybentów zawsze traktuję wyjątkowo. Co zresztą niejednokrotnie już powtarzałam :))
W każdej chwili możesz dołączyć do tego szanownego grona i zgarnąć dla siebie nie tylko w/w plannery, ale również inne darmowe bonusy
To jak? Widzimy się na mailu?
⭐🌜⚫🖤
-
kupowanie czegoś tylko dlatego, że mogę to KUPIĆ TANIEJ
W czasie robienia zakupów kieruję się bardzo prostą zasadą: nie kupuję czegoś, czego nie potrzebuję. Nawet, jeśli cena tego czegoś będzie wyjątkowo atrakcyjna. Nie działam na zasadzie: „kupię, MOŻE mi się to KIEDYŚ do czegoś PRZYDA”. Wiem jednak, że są osoby, które na widok obniżonych cen potrafią stracić zdrowy rozsądek, dzięki czemu ich domowa kolekcja „przydasi” stale się powiększa.
-
zaoszczędzone 10 złotych kosztem zmarnowanych 3 godzin
Godzinka poświęcona na przejrzenie wszystkich promocyjnych gazetek znalezionych w skrzynce na listy, następnie dwugodzinny maraton po sklepach, by w efekcie zaoszczędzić 10 PLN. No nijak mi się to nie kalkuluje. Tobie też nie będzie. Zwłaszcza, jeśli w trzy godziny potrafisz zarobić więcej, niż wspomniana wcześniej „dyszka”. Nasz czas to również dobro. Warto o tym pamiętać.
-
siedzenie zimą przy zimnym kaloryferze
Mieszkanie w niedogrzanym domu nie tylko powoduje pogorszenie komfortu cieplnego mieszkających w nim osób, ale również może -i co więcej zdecydowanie niesie za sobą- szereg negatywnych skutków. Począwszy od problemów ze zdrowiem (np: przeziębienie organizmu), skończywszy na tych, które generują poważne straty finansowe (pogorszenie stanu technicznego budynku. Przykładowo: pojawienie się wilgoci na ścianach, a w skrajnych przypadkach zamarznięcie wody w rurach instalacji grzewczej lub wodociągowej.
-
KUPOWANIE JEDZENIA GORSZEJ JAKOŚCI
Z mojego punktu widzenia, takie oszczędzanie nie ma najmniejszego sensu. Prędzej czy później przyjdzie nam za to zapłacić zdrowiem. Dlatego zamiast kupować tylko to co najtańsze, warto wybierać produkty dobre jakościowo, ale w niższych cenach.
Przysłowie chińskie
-
JAZDA „NA GAPĘ” KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ
Pomijając sam fakt, że jest to bardzo nieetyczne działanie (!) to w przypadku, gdy przyjdzie nam zapłacić mandacik za jeżdżenie bez biletu, może się nagle okazać, że chcieliśmy zaoszczędzić parę groszy, a musimy wydać parę stówek…
-
REZYGNACJA Z ŻYCIA TOWARZYSKIEGO / PASJI / WAKACJI
Ja wiem, że w imię szybkiego osiągnięcia celu można sobie wiele odmówić. Pytanie tylko czy rzeczywiście warto. Moim zdaniem nie. Sama posiadam listę małych przyjemności, na które nie szkoda mi wydawać pieniędzy.
Teraz Twoja kolej!
To już wszystkie nierozsądne sposoby oszczędzania pieniędzy, które znajdują się na mojej liście. Dopiszesz coś do niej?
Miłego dnia! :))
Przeczytaj także:
-
„Na czym nie warto oszczędzać?” ← są takie rzeczy w życiu, na których nie oszczędzam, bo nie chcę :)) bo uważam, że nie warto na nich oszczędzać. O jakich rzeczach mowa? Zobacz moją bardzo subiektywną listę ♥
-
„Mity dotyczące oszczędzania” ← wybrałam trzy -moim zdaniem- najpopularniejsze mity i po kolei się z nimi rozprawiam. Zobacz sama :))
-
„Na czym polega mądre oszczędzanie?” ← tutaj poznasz zasady mądrego oszczędzania pieniędzy ♥
I później człowiek odnosi wrażenie, że oszczędzanie nie ma sensu 😉 A tutaj wystarczy zmienić odrobinę podejście i wszystko powoli zacznie się układać. Do oszczędzania pieniędzy warto podchodzić przede wszystkim racjonalnie i z głową. W innym przypadku odbije nam się takie „oszczędzanie” czkawką i nic z tego dobrego nie wyjdzie 🙂
Dokładnie tak :)) zdrowy rozsądek przede wszystkim :))
Cieszę się, że racjonalnie oszczędzam swoje pieniądze i zawsze coś mam na czarną godzinę.
W takim razie Sylwia należą Ci się duże brawa 👏👏👏
Racjonalne oszczędzanie pieniędzy i posiadanie ich na „czarną godzinę” jest bardzo ważne :))
Zakup jedzenia w hurtowej ilości w atrakcyjnej cenie oczywiście, że ma sens jeśli są to produkty dobrze nam znane np: makarony czy żywność w słoikach i mają odpowiednią datę ważności na tyle, że dokładnie obliczymy sobie, że zdołamy to zjeść ze smakiem, a nie z przymusu przed emocjonalnymi stratami bo zapłacone trzeba zjeść 😉
W innym wypadku jak wyżej zostało zapisane to żadna oszczędność, a marnowanie pieniędzy.
Ja tam jestem zdania, ze kazdy ma swoje „myki” i jedni zdecyduja sie na odkladanie do skarpety, inni wylacznie na ksiazeczke bo nie widza swiata poza bankami, a ktos inny wejdzie w ppk bo ma niska pensje i w sumie stac go tylko na to. Wazne zeby w ogole cos odkladac zwłaszcza w kontekscie emerytury bo efekty dopadna nas predzej niz myslimy