Mity dotyczące oszczędzania

mity dotyczące oszczędzania

Wybrałam trzy -moim zdaniem- najpopularniejsze mity dotyczące oszczędzania pieniędzy i zaraz się z nimi po kolei rozprawię :))

 

 

Mity dotyczące oszczędzania

 

Oszczędzanie kojarzy Ci się z samymi wyrzeczeniami? Wierzysz, że na odkładanie pieniędzy mogą sobie pozwolić tylko najlepiej sytuowani ludzie? A może łudzisz się, że oszczędzając każdy grosz staniesz się w końcu bogata/y?

Wokół oszczędzania pieniędzy narosło wiele mitów. Co ciekawe, wciąż znajdują się osoby, które mocno w nie wierzą i ochoczo powtarzają je innym. Przykładów nie muszę daleko szukać. Wystarczy mi, że raz na jakiś czas usłyszę je podczas rozmowy ze znajomymi.

 

Jeśli Ty również masz wśród swoich znajomych osoby, które uparcie powtarzają mity dotyczące oszczędzania pieniędzy, to śmiało podziel się z nimi linkiem do tego wpisu. Istnieje duża szansa, że zmieni to ich podejście do finansów :))

 

 

MIT 1

Oszczędzanie uczyni Cię bogatym

“Jak będziesz oszczędny, to będziesz bogaty!”

 

A guzik prawda!

Bardzo trudno stać się człowiekiem bogatym, opierając się tylko i wyłącznie na odkładaniu zarobionych przez siebie pieniędzy. I chcę żebyś miał/a tego pełną świadomość. Oczywiście posiadanie oszczędności i życie poniżej swoich własnych możliwości finansowych jest bardzo ważne. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach.

 

 • należy zadbać o to, by każdej zaoszczędzonej złotówce przydzielić konkretne zadanie do wykonania. Określ cel, w jakim będziesz zbierać pieniądze (odkładanie pieniędzy tylko po to by je mieć, nie ma sensu)
 • oszczędzanie nie sprawi, że staniesz się bogaty, ale umożliwi Ci budowanie solidnych fundamentów pod niezależność finansową

 

Dlatego też, zamiast wierzyć w ten niezwykle popularny mit, lepiej skupić się na zwiększaniu zarobków, utrzymywaniu w ryzach swoich comiesięcznych kosztów oraz powiększaniu oszczędności. I to jednocześnie! Pominięcie środkowego elementu sprawi, że stan konta oszczędnościowego się nie powiększy, nawet jeśli poziom zarobków znacząco wzrośnie.

mity dotyczące oszczędzania

 

MIT 2

Oszczędzanie to wyrzeczenia

“Żeby oszczędzać trzeba sobie wszystkiego odmawiać!”

 

“Nie lubię sobie wszystkiego odmawiać!”

“Pracuję, należy mi się!”

“Do grobu tych pieniędzy nie wezmę!”

 

Oszczędzanie przedstawione jako różnego rodzaju wyrzeczenia, to taki rodzaj mitu, który wydaje się być prawdą, jeśli nie potrafimy robić tego z głową. Innymi słowy mit ten jawi nam się jako prawda objawiona, ale tylko w przypadku, kiedy obca nam jest idea mądrego oszczędzania.

Nikt z nas nie lubi nakładać na siebie ograniczeń, prawda? Nic w tym dziwnego, że wśród osób powtarzających ten mit oszczędzanie jest tak mało niepopularne. Jeśli więc do tej pory wydawało Ci się, że oszczędzanie pieniędzy polega na odmawianiu sobie wszystkiego i -w efekcie- wiąże się ze znacznym obniżeniem komfortu życia, to szybko o tym zapomnij.

 

Umówmy się. Nie można i nie warto oszczędzać na wszystkim. Przejrzyj sobie listę rzeczy, na których nie oszczędzam. Inspiruj się do woli! Tylko proszę, obiecaj, że nie będziesz sobie wszystkiego odmawiać, ok?

Małe przyjemności, na które nie szkoda mi pieniędzy

 

 

MIT 3

Tylko ludzie zamożni mogą oszczędzać

“Bo mają z czego!”

 

Brzmi to troszkę jak kolejna wymówka, mająca usprawiedliwić bezrefleksyjne wydawanie pieniędzy, nie sądzisz? No i w zdecydowanej większości przypadków tak też właśnie jest. Bo przecież dużo łatwiej jest wymyślić kolejną wymówkę, niż poszukać rozwiązań i nowych możliwości.

 

 • “Nie mam z czego oszczędzać”

O ile te słowa wypowiadają osoby, które ledwo wiążą koniec z końcem, to jestem w stanie to zrozumieć. I uwierzyć, że faktycznie nie mają z czego odłożyć. W takim przypadku, jedynym sensownym wyjściem z tej sytuacji jest zwiększenie zarobków (podniesienie kwalifikacji; poszukanie nowej, lepiej płatnej pracy; udanie się do szefa po podwyżkę).

Jeśli jednak słowa te wypowiadają osoby, które zarabiają dobre pieniądze, to przyznasz chyba, że coś tu jednak poszło nie tak.

 

 • “Zacznę oszczędzać jak będę mieć więcej pieniędzy”

Czasem, zamiast kolejnej wymówki, można usłyszeć składanie obietnic. Dokładnie takich jak ta powyżej. Wszystko ładnie, pięknie tylko od razu na myśl nasuwa się jedno zasadnicze pytanie: “Więcej to znaczy ile?” Niestety, to pytanie nagminnie jest pozostawiane bez udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi.

mity o oszczędzaniu

Chcesz wiedzieć jak zacząć oszczędzać? Poznaj 7 prostych kroków

oszczednapolka

 

Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się choć troszkę odczarować mity związane z oszczędzaniem pieniędzy i tym sposobem coraz mniej osób będzie w nie wierzyć :))

 

Z jakimi mitami o oszczędzaniu pieniędzy spotykasz się najczęściej?

🧡🍁🍂🧡🍁🍂

 


Zostań Subskrybentem mojego Newslettera!

Dla Subskrybentów mam prezenty! 🎁🎉✨🎊

 • mini workbook “Domowy audyt finansowy”, który pomaga w przeanalizowaniu sytuacji finansowej
 • kartę postępów oszczędzania
 • planner obiadów + listę zakupów
 • finansową wykreślankę (a co! czasem należy się trochę rozrywki)

Co więcej! Ta lista jest cały czas jest otwarta! Staram się na bieżąco ją uzupełniać o nowe pozycje ;))

 

 

To jak? Zapiszesz się?

⭐🌜⚫🖤


MAŁO MNIE TUTAJ NA BLOGU?

Codziennie jestem obecna na Instagramie :))) wskakuj i stań się częścią mojej społeczności 🖤

 

Podoba Ci się artykuł? Pokaż go innym 🖤
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij

10 Replies to “Mity dotyczące oszczędzania

 1. Najczęściej spotykałem się chyba z 3 mitem 🙂 A to nie do końca jest prawdą i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego ile tak na prawdę ucieka im z kieszeni a mogłoby w niej zostać 🙂

  1. I właśnie dlatego pojawiają się takie osoby jak my, które uświadamiają tych nieświadomych :))

 2. Tak się przyjęło, że oszczedzanie od razu kojarzy się z rezygnacją z codziennych przyjemności. A to bzdura dokladnie jak piszesz! Oszczedzanie nie może nas zbytnio ograniczac. To musi byc raczej rodzaj nawyku, czegos co dzieje sie regularnie jak przykładowo odkladanie co miesiac określonej kwoty na konto w ppk. To nawyk, który nas niewiele kosztuje, a który zaowocuje za kilkanaście lat

 3. Ja zacząłem robić oszczędności jakieś 8 lat temu i to stopniowo po drobnej sumie sto zł co miesiąc sądzę że każdy jest w stanie tyle oszczędzić i jak się okazało w ostatnim czasie sprawdzam rachunek i mam obecnie około 8 500 PLN oszczędności i w dalszym ciągu odkładam jednak planuję teraz odkładać blisko 160 złotych i niewiele przyspieszyć. Uzbieraną kwotę pragnę wydać na studia moich dzieciaków. Z pozoru malutkie sumy po pewnym czasie dają dużą sumę.

  1. Brawo, gratuluję 👏 Jesteś najlepszym przykładem na to, że systematyczne oszczędzanie nawet tych małych kwot się opłaca.
   Dziękuję za komentarz :))

 4. Ja mam taką zasadę, że najpierw oszczędzam a potem działam. Jakkolwiek to zabrzmi dziwnie, właśnie w ten sposób postępuje.

  Pozdrawiam
  Kamil Kondel

 5. Jak dla mnie oszczędzanie to po prostu styl życia. Mam znajomych, którzy żyją na kredyt i wydają całą wypłatę na kompensację. Wydaje mi się że w oszczędzeniu nie chodzi o wyrzeczenia tylko racjonalne myślenie co tak na prawdę jest nam potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *