Na czym polega mądre oszczędzanie?

mądre oszczędzanie - zasady

Oszczędzasz, bo wiesz, że warto. Ale czy wiesz jak robić to z głową? Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega mądre oszczędzanie to zapraszam Cię do lektury dzisiejszego wpisu.

 

 

Na czym polega mądre oszczędzanie?


W telegraficznym skrócie można napisać, że mądre oszczędzanie polega na rozsądnym wydawaniu pieniędzy. Być może na pierwszy rzut oka, zdanie które napisałam powyżej, wydaje Ci się nielogiczne. Możliwe, że właśnie w tej chwili siedzisz przed komputerem i drapiąc się po głowie myślisz sobie: „A to niby od kiedy oszczędzanie polega na wydawaniu pieniędzy?”

 

Pozwól, że wyjaśnię ;))

Otóż mądre oszczędzanie polega na tym, iż podejmuję świadome i przemyślane wcześniej decyzje na co wydać zarobione pieniądze. Rezygnacja z nieprzemyślanych zakupów pozwala mi zaoszczędzić środki, które w późniejszym czasie mogę przeznaczyć na realizację swoich marzeń, celów, pragnień.

 

 

Zasady mądrego oszczędzania pieniędzy


 

 TRZYMAM FINANSE POD KONTROLĄ 

Pomagają mi w tym 3 proste zasady, o których już Ci kiedyś wspominałam.

 • Nigdy nie wydaję wszystkich zarobionych przez siebie pieniędzy na bieżącą konsumpcję (oszczędzam!)
 • Nigdy nie wydaję więcej, niż faktycznie w danym miesiącu zarobiłam (nie biorę kredytów!)
 • Planuję finanse w taki sposób, aby każdego miesiąca zaoszczędzić z góry ustaloną kwotę (najpierw płacę sobie!)

 

Ponadto:

 • Pilnuję, aby wzrost moich dochodów nie wiązał się również ze wzrostem ponoszonych przeze mnie wydatków (trzymam koszty życia na stałym poziomie!)

mądre oszczędzanie - zasady

 ZNAM SWOJE CELE 

I to właśnie z myślą o nich odkładam pieniądze.

 • Oszczędzam dokładnie na to, na co chcę oszczędzać, czego potrzebuję, co lubię, co sprawi mi długotrwałą radość.
 • Ograniczam lub wręcz eliminuję wydatki, które z mojego punktu widzenia, mają małe znaczenie lub są wręcz nieistotne.

Oczywiście chciałabym to jasno przedstawić, żeby nie było co do tego żadnych wątpliwości: rezygnuję z czegoś co jest dla mnie nieistotne, właśnie po to, by móc te pieniądze przeznaczyć na realizację swoich celów.

 

 MAM ŚWIADOMOŚĆ SWOICH POTRZEB 

 • Nie ulegam reklamom, co w sumie jest dość proste do wykonania, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż nie posiadam telewizora ;))
 • Nie ulegam presji otoczenia – uczepię się trochę tego nieszczęsnego telewizora, ale trudno. Co z tego, że wszyscy moi znajomi mają w domu telewizor? Czy to oznacza, że ja (właściwie my, bo sama przecież nie mieszkam) też musimy go mieć? Jak dla mnie odpowiedź jest prosta: nie, nie musimy, jeśli nie jest on naszym celem. Jak się z pewnością domyślasz zakup TV naszym celem nie jest ;))
 • Nie robię zakupów tylko po to, by poprawić sobie humor / nastrój – wydając pieniądze skupiam się  na tym, aby przyniosło mi to długotrwałą, a nie tylko chwilową frajdę
 • Staram się odróżnić chwilową zachciankę od realnej potrzeby – tutaj z pewnością Cię nie zaskoczę, ale zdecydowanie wolę skupić się na zrealizowaniu większego celu, niż na zaspokojeniu swojej chwilowej zachcianki

mądre oszczędzanie - na czym polega

 NIE PRZEPŁACAM 

Bo nie lubię tego robić.

Nie chcę płacić podwójnie za markę, za marketing, za metkę, której na dobrą sprawę i tak nie widać. Chcę płacić za jakość. Porównuję ceny, staram się łapać okazje, kupować na promocji lub wyprzedaży


dlaczego oszczędzanie pieniędzy jest ważne ebook


 TNĘ KOSZTY 

W tym przypadku staram się jednak zawsze zachować zdrowy rozsądek – do czego również Ciebie zachęcam. Bo tak naprawdę oszczędność nie polega na tym, że będę bezmyślnie, bez żadnego zastanowienia, bez najmniejszej nawet refleksji, ciąć te wszystkie możliwe koszty – ot tak.

Staram się spojrzeć na sens oszczędzania w szerszym kontekście. Przykładowo: jeśli miałabym zaoszczędzić 20 groszy kosztem 20 zmarnowanych minut, to takie oszczędzanie nie ma najmniejszego sensu. Nasz czas to też dobro, pamiętaj o tym.

 

 Jestem świadomym konsumentem 

Co to oznacza? Na zakupach – zamiast sercem – staram kierować się rozumem.

Nie kupuję pod wpływem chwili, emocji, impulsu – daję sobie czas na zastanowienie się, czy rzeczywiście chcę kupić rzecz, która w danej chwili mi się spodobała.

Takie odwlekanie momentu zakupu w czasie ma oczywiście szereg zalet. Bardzo często okazuje się bowiem, że po przemyśleniu sprawy mój entuzjazm zakupowy słabnie. A gdy emocji całkowicie już opadną, to w głowie pojawia się głos rozsądku, który sprawia, iż dochodzę do wniosku, że…. właściwie to ja danej rzeczy tak naprawdę nie potrzebuję ;))

Ponadto rezygnując z nieprzemyślanych zakupów zyskuję pewność, że nie kupuję zbędnych przedmiotów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogę przeznaczyć na realizację swoich potrzeb, marzeń, celów. Jakkolwiek to nazwiemy.

na czym polega mądre oszczędzanie

To tyle jeśli chodzi o temat mądrego oszczędzania :))

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu do samego końca i życzę Ci miłego dnia. Korzystając również z okazji, że czytasz te słowa pragnę podziękować Ci, że jesteś Czytelnikiem mojego bloga :)) Dziękuję. Do zobaczenia w kolejnym wpisie! Pozdrawiam!

 


Pssst! Mam swój Newsletter!


 

⬇ Przeczytaj także:

 1.  „Efekt latte, czyli jak oszczędzać na drobnych przyjemnościach” ← dowiedz się, co nazywamy efektem latte oraz co możesz zrobić, by zaczął on działać na Twoją korzyść

 2.  „Mity dotyczące oszczędzania”  ← wypisałam najpopularniejsze mity dotyczące oszczędzania pieniędzy i po kolei się z nimi rozprawiam :))

 3.  „Dlaczego oszczędzanie nie jest popularne?”  ← w skrócie można powiedzieć: bo źle się ludziom kojarzy. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, koniecznie przeczytaj ten post

 4.  „Nierozsądne sposoby oszczędzania pieniędzy”  ← poznaj wszystkie, które przychodzą mi do głowy

 

Podoba Ci się artykuł? Pokaż go innym 🖤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *