Jak zabezpieczyć swoje konto bankowe przed hakerami?

blog o finansach domowych

Jak w tytule – dzisiaj pogadamy sobie o tym, jak zabezpieczyć konto bankowe przed hakerami. Jest na to wiele sposobów, o czym przekonacie się zaraz sami. Spokojnie, nie trzeba być jakimś super uzdolnionym technicznie człowiekiem, żeby ten temat ogarnąć. Dam wam proste wskazówki, które będziecie mogli zastosować u siebie od zaraz, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Niektóre z nich brzmią banalnie i wydają się być wręcz oczywiste, ale wiemy przecież że to, co wydaje nam się być mega proste i oczywiste, okazuje się być „najtrudniejsze” do wdrożenia w życie ;))

 

 

Posiadanie bankowości elektronicznej ma milion zalet, których nie będę w tej chwili wymieniać, żeby was nie zanudzić. Obstawiam, że większość z was jest z nią za pan-brat i sami najlepiej wiecie, za co ją sobie cenicie. Dla mnie najistotniejszą sprawą jest to, że mogę mieć stały podgląd na stan swojego konta, z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze dnia i nocy. Ok, ok – z wyłączeniem dni, kiedy to Bank przeprowadza jakieś prace serwisowe na swojej stronie ;))

Uważam, że jest to niezwykle wygodne. Należy jednak przestrzegać szeregu ważnych zasad, aby było także bezpieczne! Chrońmy swoje pieniądze, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Poniżej checklista bezpieczeństwa.

 

 

 

Jak zabezpieczyć swoje konto bankowe przed hakerami?

-kilka prostych wskazówek-


Podzieliłam tę sekcję na dwie części. W pierwszej zebrałam garść porad mówiących o tym co robić, aby zabezpieczyć swoje konto bankowe przed hakerami. Natomiast w drugiej części, punkt po punkcie, wymieniam rzeczy, których -ze względów bezpieczeństwa- lepiej nie robić. Trochę tego jest, ale nie zrażajcie się ilością ;))

 

Co robić?


?

 ZADBAJcie O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH URZĄDZEŃ 

Niezależnie od tego, z jakich urządzeń korzystacie: telefon, komputer czy może tablet, ważne jest, abyście zadbali o ich bezpieczeństwo. W jaki sposób? Instalując na nich program antywirusowy (darmowe wersje też dają radę), a także dbając o aktualizację systemu (Windows, Android, MacOS, Linux, iOS) oraz aktualizację oprogramowania (w tym przeglądarki internetowej). Te wszystkie kroki pozwalają na wyeliminowanie różnego rodzaju błędów i luk bezpieczeństwa.

Dobrze jest, raz na jakiś czas, przeskanować cały komputer w poszukiwaniu wirusów

 

?

 USTAWIAJcie RÓŻNE HASŁA DLA RÓŻNYCH KONT bankowych i często je zmieniajcie 

Wiem, że człowiek z natury jest dość leniwą istotą, więc posiadanie jednego hasła do 10 różnych kont jest mega kuszącą opcją ;)) wyobrażam sobie, że może to być mega wygodne, jednak wiem, że jest to również mega nieodpowiedzialne! Nigdy tak nie róbcie. Jest to o tyle niebezpieczne, że w przypadku gdy haker odgadnie jedno z waszych haseł, całą resztę dajecie mu prawie że na złotej tacy!

Częsta zmiana hasła wydaje się być czymś dość oczywistym, ale wciąż wiele osób kompletnie o tym zapomina. A to bardzo ważne – właśnie ze względów bezpieczeństwa, of course. Hasła do bankowości elektronicznej powinno się zmieniać, jak przysłowiowe rękawiczki ;)) Jeśli z jakichś powodów nie chce wam się pilnować terminów, poszperajcie w ustawieniach swojej bankowości internetowej. Bardzo możliwe, że będziecie mogli ustawić sobie wyskakujące alerty z przypomnieniem o zmianie hasła. Mam tę opcję u siebie i bardzo ją sobie cenię. Częstotliwość alertów można ustawić sobie pomiędzy 7 a 60 dni.

Zadbajcie również o to, aby wymyślone przez was hasła były tzw. „silnymi hasłami”. Nie wiem jak to jest w innych Bankach, ale w Banku Millennium, gdy przystępuję do zmiany hasła, na bieżąco mam informację, jak silne ono jest.

 

?

 UPEWNIJcie SIĘ, ŻE NA PEWNO ZNAJDUJecie SIĘ NA STRONIE swojego BANKU 

Hakerzy tworzą lipne strony internetowe, które choć do złudzenia przypominają te należące do Banku, to tak naprawdę tylko się pod nie podszywają! Dlatego tak ważne jest, aby każdorazowo upewnić się, że strona z której chcemy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej jest na pewno stroną należącą do naszego Banku. Najbepieczniej jest wpisywać adres strony www „z ręki” bezpośrednio w pasku adresu przeglądarki.

 

?

 USTAWcie mobilną autoryzację przelewów i dokładnie czytajcie komunikaty 

Każdą wykonywaną w bankowości elektronicznej operację należy zatwierdzić. Można to zrobić na dwa sposoby: autoryzując ją kodem SMS wysłanym na telefon komórkowy lub kliknięciem w aplikacji mobilnej. Powiadomienia mają tę przewagę nad kodami SMS, że zawierają wszystkie szczegóły wykonywanej operacji (nazwa odbiorcy, kwota zlecanego przelewu, numer rachunku odbiorcy, z jakiego konta, tytuł, data). Zawsze, ale to absolutnie zawsze, poświęćcie chwilę i uważnie czytajcie wysyłane przez Bank powiadomienia. Zatwierdzajcie przelew dopiero wtedy, gdy upewnicie się, że wszystko jest tak, jak być powinno.

Jeśli tylko macie taką możliwość, zachęcam was do korzystania z autoryzacji mobilnej bezpośrednio w aplikacji Banku. Jest to nie tylko dużo wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze. Hakerzy potrafią podmienić numer konta docelowego za pomocą złośliwego oprogramowania zainstalowanego na komputerze swojej ofiary.

 

?

 ZWRACAJCIE UWAGĘ NA „KŁÓDKĘ” W PASKU ADRESU SWOJEJ PRZEGLĄDARKI 

U jednych ta kłódka świeci się na zielono, u drugich ma ona kolor biały (to u mnie!), ale nie kolor jest tutaj najważniejszy. To co jest istotne to fakt, aby „kłódka” znajdująca się przy adresie strony była „zamknięta”. Żeby nie było za prosto, cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie tej małej, zamkniętej kłódeczki na stronie i również potrafią zadbać o to, aby ich lipne strony ją posiadały. Co zatem robić?

Zamknięta kłódeczka oznacza, że witryna ma certyfikat SSL i połączenie z nią jest bezpieczne. Żeby mieć 100 procent pewności, ze trafiliście na prawdziwą stronę Banku, a nie na stronę prowadzoną przez hakerów, sprawdzajcie na kogo został wystawiony certyfikat. Jak to zrobić? Kliknijcie na zamkniętą kłódeczkę, po czym wybierzcie „połączenie jest bezpieczne”, a następnie kliknijcie na „certyfikat jest ważny”. Tam znajdziecie informację dla kogo został wystawiony. Gdy zobaczycie w tym miejscu nazwę swojego Banku to bingo, jesteście w domu :))

Spełnienie tych dwóch warunków: zamknięta kłódeczka + certyfikat SSL (w tym przypadku wystawiony dla waszego Banku) oznacza, że połączenie z tą witryną jest bezpieczne. Na luzie możecie wpisać swój login, hasło lub inne dane, ponieważ informacje wysyłane tej witrynie pozostają prywatne.

zabezpieczenie konta bankowego

jak zabezpieczyć konto bankowe przed hakerami

 

Ostatnia linia obrony


?

 WŁĄCZCIE POWIADOMIENIA O WYKONYWANYCH TRANSAKCJACH  

Banki oferują powiadomienia typu push wysyłane na smartfona poprzez aplikację mobilną (opcja bezpłatna) lub tradycyjne wiadomości SMS (z tym, że one wiążą się z dodatkową opłatą). Jeśli tylko macie taką możliwość, warto je u siebie włączyć. Dzięki nim będziecie wiedzieć o wszystkich wykonywanych na waszym koncie transakcjach, co da wam szansę na natychmiastową reakcję, gdy zacznie się dziać coś podejrzanego, np: powiadomienie o płatności kartą, gdy właśnie siedziecie przy stole i wcinacie obiad ;))

 

?

 ustalcie limity transakcji  

Jeśli wszystko zawiedzie i haker znajdzie drogę do waszego rachunku bankowego to ustalone wcześniej limity skutecznie ostudzą jego złodziejskie zapędy. Pozwolą one zabezpieczyć wasze konto przed wyczyszczeniem go do zera. Wybierając limity weźcie pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Nie chodzi o to, aby zablokować siebie, tylko złodzieja ;)) Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie je zwiększyć (np. przed wykonaniem jednorazowej transakcji na wyższą, niż zazwyczaj kwotę)

 

 

 

Czego nie robić?


?

 nie logujcie się do banku z niezaufanych urządzeń! 

Myślę, że zgodzicie się ze mną, iż komputer w hotelowym lobby lub ten, który stoi w osiedlowej bibliotece to urządzenia, których nawet nie powinniście brać pod uwagę, jeśli chcecie zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. Osobiście jestem pod tym względem strasznie wyczulona i loguję się tylko i wyłącznie z własnego komputera. Choć przyznam szczerze, że ostatnimi czasy dużo wygodniejsze jest dla mnie logowanie z telefonu, poprzez aplikację Banku.

Jeszcze nigdy nie miałam takiej sytuacji, ale znając siebie nie zdecydowałabym się na logowanie do bankowości z komputera kolegi lub koleżanki. O ile ufam znajomym, o tyle nie mam zaufania do ich komputerów ;)) Z tyłu głowy mam świadomość, że może się tam czaić złośliwe oprogramowanie (o czym sami mogą nie wiedzieć!). Takie, które tylko czeka, aby wykraść wpisywane hasła, loginy lub podmienić numer konta w bankowości elektronicznej. Dlatego logując się na stronę Banku korzystam tylko z zaufanych urządzeń, a więc takich nad którymi sama mam kontrolę. Wam polecam to samo ♥

 

?

 nie podawajcie nikomu SWOJEGO LOGINU I HASŁA! 

Niby oczywista oczywistość, ale warto o niej tutaj wspomnieć. Login i hasło wpisujcie tylko na oficjalnej stronie swojego Banku. Nie podawajcie tych informacji żadnej aplikacji! Co więcej, nie udostępniajcie tych danych ani innym Bankom, ani firmom pożyczkowym. Zdarza się, że proszą one o podanie loginu i hasła, aby móc zalogować się na konto osoby ubiegającej się o udzielenie kredytu lub pożyczki. Po to, aby móc ściągnąć sobie historię transakcji z jej konta. W takiej sytuacji, zdecydowanie lepiej jest przyjść z samodzielnie wydrukowanymi wyciągami.

Pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie podawać przez telefon żadnych istotnych informacji typu: imię, nazwisko, adres e-mail, PESEL, numer dowodu osobistego, nazwisko panieńskie matki itp. nawet jeśli dzwoni do was ktoś, kto podaje się za pracownika Banku. Jeśli nie macie 100% pewności, że osoba po drugiej stronie jest tą, za którą się podaje, nie udzielajcie jej żadnych istotnych informacji na swój temat. Warto edukować w tym zakresie również osoby starsze, bo to właśnie one są najbardziej narażone na tego typu sztuczki.

Zawsze zwracajcie uwagę, czy gdy logujecie się do bankowości elektronicznej, ktoś nie zagląda wam przez ramię. Żeby uniknąć zbędnego ryzyka, zrezygnujcie z logowania na laptopie w miejscach publicznych. Natomiast, jeśli koniecznie musicie to zrobić to upewnijcie się, czy nikt was nie podpatruje (człowiek lub kamera).

Dobrym pomysłem jest logowanie do bankowości elektronicznej poprzez aplikację mobilną Banku za pomocą linii papilarnych.

 


To już wszystkie porady, które dla was przygotowałam. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu każdy z was będzie wiedzieć jak zabezpieczyć swoje konto bankowe przed hakerami. Trochę ich jest, ale to dobrze. Warto orientować się w sprawach dotyczących kwestii bezpieczeństwa – w końcu chodzi tu o wasze pieniądze.

Dopiszecie coś do mojej listy? 

Gwarantuję zero spamu ♥ Też go nie lubię!


PRZECZYTAJ TAKŻE:

  1.  „Napiwek dla kelnera” ← jeśli cały czas bijecie się z myślami i nie wiecie co robić będąc w restauracji to zapraszam do przeczytania tego wpisu ;))

  2.  „Co na ślub zamiast kwiatów?”  ← coraz większymi krokami zbliża się sezon ślubny. Warto za wczasu pomyśleć, co można wręczyć młodej parze zamiast tradycyjnego bukietu

  3.  „Konto w Banku – razem czy osobno?”  ← pokazuję na swoim własnym przykładzie, w jaki sposób ja i MCM ogarnęliśmy kwestie finansowe w naszym długoletnim związku ;))

 

Na koniec wielka prośba!

Jeśli podoba wam się ten wpis i uważacie, że może być przydatny dla kogoś z waszych znajomych to śmiało – poślijcie go w świat! Będę wam niesamowicie wdzięczna!

DZIĘKI WIELKIE!

4 Replies to “Jak zabezpieczyć swoje konto bankowe przed hakerami?

  1. To wszystko jest niby takie proste i oczywiste, ale nieraz w pośpiechu można o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa zapomnieć. Również warto pamiętać, aby nie klikać w podejrzane linki oraz nie dać nabrać się na fałszywe wiadomości o zagrożeniu konta, które spreparowanymi linkami kierują nas na fałszywe strony logowania do banku. Tak samo nie dawajmy oszustom dostępu do swoich urządzeń poprzez instalowanie na komputerze czy telefonie programów do zdalnego dostępu do danego urządzenia. Rozsądek i weryfikacja dostępnych informacji to podstawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *