Sprytne triki na oszczędzanie pieniędzy (mam ich aż 7!)

polski blog o oszczędzaniu pieniędzy

Mam nadzieję, że pamiętacie o tym, iż oszczędzanie pieniędzy nie powinno wiązać się z wyrzeczeniami? Dziś ten temat powraca niczym bumerang, bo zdradzę wam fajne triki na oszczędzanie pieniędzy, które nie wymagają od was absolutnie żadnych wyrzeczeń, za to w sprytny sposób pozwalają powiększać kwotę widniejącą na koncie oszczędnościowym.

Ale, ale! Najfajniejsze jest chyba to, że w wielu przypadkach będziemy działać dwutorowo. Zadbamy o swoje pieniądze, a przy okazji zrobimy coś dobrego dla środowiska naturalnego.

 

 

 

Triki na oszczędzanie pieniędzy

-wszystkie sprytne i mam ich, aż 7-


Wiem, że to brzmi dobrze i z pewnością jesteście mega ciekawi, cóż takiego ja dzisiaj wymyśliłam :)) Przejdźmy zatem jak najszybciej do rzeczy :))

 

 1. DAJ PRZEDMIOTOM DRUGIE (kreatywne) ŻYCIE 

Nie zawsze, ale z całą pewnością bardzo często, staram się znaleźć jakieś sensowne zastosowanie dla pustych opakowań. Może od razu zaznaczę, że nie jestem jakimś chorobliwym zbieraczem, bo zostawiam sobie tylko te opakowania, które faktycznie mogą mi się do czegoś przydać. Zasada jest taka: jeśli patrząc na daną rzecz mam pomysł, do czego mogę ją wykorzystać, to ona ze mną zostaje. Jeśli nie, to idzie do kosza na śmieci. Dość prosty system, ale sprawdza się doskonale :))

 • puste opakowanie po czekoladkach Ferrero Collection – w tym przypadku wpadłam na pomysł, że jedno z takich pustych opakowań świetnie mi się sprawdzi jako „organizer” na moje zakreślacze. Nie pomyliłam się. Pudełko po pralinkach sprawdza się w tej roli doskonale! ♥
 • puste opakowanie po ałunie w spray’u – ma ono ten plus, że jest z atomizerem. Wspominałam wam już kiedyś, że latem (w czasie upału) lubię mieć pod ręką mgiełkę do ciała, którą można sobie spryskać twarz, dekolt i stópki ;)) Woda do tej mojej hand-made mgiełki to zwykła kranówka. W zeszłym roku pokusiłam się również o samodzielne przygotowanie „mikstury” z olejków eterycznych, które miały odstraszać komary. Niestety, nie zdała ona testów przy pierwszej lepszej okazji. Pewnie latem dam jej kolejną szansę i będę się nią uparcie spryskiwać. Tyle tylko, że to już bardziej tak wiecie „proforma”, aż w końcu ją całą zużyję
 •  kubełek z KFC- przez jakiś czas miał u nas nową, życiową rolę – stał się miseczką do cukierków. Moim zdaniem sprawdził się w tej roli wyśmienicie :))
 • rama po obrazie – hit hitów! To już akurat autorski pomysł MCM, który zawodowo zajmuje się meblami typu loft (→  cadrysunki.pl ), a z zamiłowania dekorowaniem wnętrz mieszkania ;)) Wyrzuciliśmy zniszczone płótno, zostawiając samą ramę. Następnie MCM wymyślił, że w środku przyklei do niej taśmę LED i dodatkowo przyozdobi lampkami w kształcie gwiazdek. Wyszło czadersko ♥

oszczędzanie i ekologia drugie życie przedmiotów

jak oszczędzać pieniądze proste triki na oszczędzanie pieniędzy

sprytne sposoby na oszczędzanie bez wyrzeczeń
Opakowania po pralinkach przerobione na organizer dla zakreślaczy. Da się? No pewnie, że się da!

triki na oszczędzanie pieniędzy

 2. Dbaj o zdrowie 

Wszyscy z pewnością znacie tę starą prawdę, która mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Podejmowanie działań zapobiegawczych nic nas nie kosztuje. No może z wyjątkiem poświęconego na to czasu, ale to i tak nic w porównaniu z tym, ile pieniędzy można zostawić w aptece kupując leki albo chodząc po lekarzach, w przypadku korzystania z prywatnej służby zdrowia. Często o tym zapominamy, ale takie drobne czynności, jak ubranie ciepłej czapki zimą, dodawanie czosnku do przygotowywanych przez siebie dań (naturalny antybiotyk) i regularne mycie zębów potrafi zatrzymać w naszym portfelu sporo gotówki.

 

 3. Wyślij męża na zakupy 

Ok, ten jeden punkt będzie trochę taki pół żartem, pół serio :)) powszechnie wiadomo, że mężczyźni -delikatnie mówiąc- nie przepadają za robieniem zakupów. Ma to również swoje dobre strony. Nie spacerują godzinami pomiędzy sklepowymi alejkami, tylko kupują co trzeba i wychodzą :)) Wręczając listę zakupów mężczyźnie mamy pewność, że nie przyniesie do domu niczego, co się na niej nie znajduje. Oczywiście istnieje ryzyko, że zamiast natki pietruszki kupi nam koperek, no ale -umówmy się- przecież każdemu się może pomylić, c’nie? ;))

 

 4. Nie wyrzucaj STARYCH i zniszczonych ubrań 

Przy tym punkcie mocno i wyraźnie muszę podkreślić jedną rzecz. Chodzi mi o stare i zniszczone ciuchy, a więc takie których nie wypada już nikomu oddać ani sprzedać. Skoro lepiej ich nie wyrzucać, to co w takim razie można z nimi zrobić? Mam taki patent, że przerabiam je na szmatki. W przypadku starych, ale nie aż tak zniszczonych ubrań, zostawiam je sobie jako ciuchy robocze. Nie mam specjalnych ubrań do chodzenia „po domu”, ale mam za to ubrania, w które lubię wskoczyć przed gotowaniem obiadu. Cóż, chodzenie z ewentualnymi plamami po pryskającym oleju nie działają na mnie zbyt zachęcająco ;))

 

 5. Zwracaj uwagę na drobiazgi, szukaj okazji do oszczędzania 

Mam tutaj na myśli te wszystkie małe decyzje, które możemy podjąć każdego dnia:

 • samodzielnie przygotowany popcorn plus maraton filmowy zamiast wyjścia do kina
 • wspólne gotowanie z przyjaciółmi w domu zamiast wyjścia do restauracji
 • wypożyczenie książki z biblioteki zamiast zakup nowej w księgarni
 • jazda rowerem lub komunikacją miejską zamiast samochodem

W ogóle jazda na rowerze ma ogrom plusów: jest przyjemnością (przynajmniej dla mnie), pozwala zaoszczędzić na biletach i przy okazji zadbać o środowisko. Szukajmy okazji do oszczędzania pieniędzy (zwłaszcza, gdy je na coś zbieramy), ale nie popadajmy przy tym ze skrajności w skrajność. Sama mam kilka książek o tematyce finansowej, które kupiłam i często do nich wracam. Jeśli natomiast miałabym kupić książkę, przeczytać ją, po czym już nigdy więcej do niej nie powrócić to faktycznie wolałabym ją wypożyczyć z biblioteki. Balans, balans i jeszcze raz balans!


czy oszczędzanie ma sens ebook


 6. Zamiast wyrzucać USZKODZONĄ rzecz – postaraj się ją naprawić 

Jest tyle rzeczy, które wystarczy naprawić, by mogły nam dalej służyć, a jednak lądują w koszu na śmieci. Zdecydowanie zbyt często wybieramy opcję pt: „dołożę trochę pieniędzy i kupię sobie coś nowego” zamiast postarać się naprawić to, co już posiadamy. Takim myśleniem nie tylko pozbywamy się nadmiaru gotówki z portfela, ale przyczyniamy się również do generowania sporej ilości nadprogramowych śmieci. Generalnie jest to temat na trochę dłuższy post, ale moim zdaniem -napiszę to na przykładzie- nie warto wyrzucać bluzki do śmieci tylko dlatego, że przez przypadek zahaczyliśmy o coś rękawem i zrobiła nam się w nim mała dziurka.

 

 7. BIERZ UDZIAŁ W KONKURSACH 

Nie jestem specjalistą od wygrywania konkursów, ale kilka razy udało mi się coś w życiu wygrać :)) To, że weźmiemy udział w konkursie nic nas nie kosztuje, a przy odrobinie szczęścia może nam przynieść korzyści i sporo radości. Czapkę od @inuinka (→ inu.com.pl ←) udało mi się wygrać w 2019 roku i noszę ją do dziś. Najnowszą nagrodą w mojej skromnej kolekcji nagród jest książkoplanner od @olagosciniak (→  olagosciniak.pl  ←). Szkoda, że nie widzieliście mojego zaskoczenia, gdy rozpakowywałam paczkę. Spodziewałam się samego książkoplannera, a otrzymałam cały pakiet! Kołozeszyt (w środku linijka, naklejki), zakreślacz w pięknym turkusowym kolorze, ołówek, karteczki samoprzylepne i plecak! Na bogato! ♥

oszczędzanie udział w konkursach


Na dzisiaj to już wszystko. Jestem ciekawa, czy wy również macie jakieś własne triki na oszczędzanie pieniędzy? Podzielcie się nimi w komentarzu. Nie ukrywam, że chętnie się czegoś nowego od was nauczę :))) Tymczasem ja uciekam do pisania e-booka. Ostatnio staram się regularnie umieszczać nowe wpisy na blogu, a to wymaga ode mnie właśnie takiego przeskakiwania pomiędzy zadaniami ;))

Do przeczytania następnym razem!

Gwarantuję zero spamu ♥ Też go nie lubię!


PRZECZYTAJ TAKŻE:

 1.  „Jak długo musisz pracować na rok życia bez pracy?” ← albo inaczej: jak długo musisz oszczędzać pieniądze, aby z czystym sumieniem móc ich nie zarabiać przez okrągły rok? ;))

 2.  „Czy ludzie o niskich dochodach to mistrzowie w oszczędzaniu pieniędzy?”  ← no właśnie. Taką tutaj miałam rozkminkę. Wpadnij i poznaj moje zdanie na ten temat

 3.  „Cytaty o oszczędzaniu i wydawaniu pieniędzy”  ← w jednym miejscu zebrałam same najfajniejsze, złote myśli słynnego amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta  

 

Na koniec wielka prośba!

Jeśli podoba wam się ten wpis i uważacie, że może być przydatny dla kogoś z waszych znajomych to śmiało – poślijcie go w świat! Będę wam niesamowicie wdzięczna!

DZIĘKI WIELKIE!

2 Replies to “Sprytne triki na oszczędzanie pieniędzy (mam ich aż 7!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *