Jak założyć bloga? Poradnik krok po kroku

jak założyć bloga

Chcesz mieć bloga, ale kompletnie nie wiesz jak się za to zabrać? Nic się nie przejmuj! Przybywam z pomocą! Ten poradnik powstał z myślą o osobach takie jak Ty, które bardzo chcą  mieć swoje miejsce w sieci, ale nie mają zielonego pojęcia jak tego dokonać. Przygotuj sobie ulubiony napój i usiądź wygodnie. Zaraz dowiedz się jak założyć bloga :))

 

 

Jak założyć bloga

-poradnik krok po kroku-


Umówmy się. Założenie bloga nie jest ani trudne, ani skomplikowane. Oczywiście pod warunkiem, że wiesz co po kolei należy zrobić. Skoro czytasz ten tekst to przypuszczam, że (jeszcze) tego nie wiesz, lecz bardzo byś chciała (mam rację?)

Ja, swój blog zakładałam półtorej roku temu. Szłam opisaną przeze mnie ścieżką. Przetarłam ją, by Tobie było prościej. Wiem jak łatwo zgubić się w gąszczu dobrych, internetowych rad oraz jak trudno wybrać, które z nich zastosować u siebie.

 

 Po co właściwie przygotowałam ten poradnik? 

  • chcę ułatwić Ci życie. I to maksymalnie jak tylko się da. Nie tylko dowiesz się jak założyć bloga, lecz dodatkowo wyjaśnię Ci kilka trudnych pojęć. Od dziś -obudzona/y w środku nocy- będziesz umiał/a wytłumaczyć co to jest hosting, domena, WordPress i co kryje się pod pojęciem „motyw bloga”
  • zawarta w poradniku wiedza pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu, bo oddaję w Twoje ręce swoją checklistę, co należy po kolei robić, by stać się dumnym posiadaczem bloga
  • ponadto, co jakiś czas dostaję od swoich Czytelników pytania dotyczące blogowania. Tak więc, przy okazji kolejnych zapytań, wreszcie będę miała gdzie ich odsyłać (a co!)

 

 

Określ oś tematyczną


Inaczej mówiąc zdecyduj o czym ma być Twój blog. Nie pozwól, by był on o wszystkim i o niczym. Mydło i powidło dawno wyszło już z mody. Dziś Czytelnik (bardzo słusznie, zresztą!) liczy, że dostanie na talerzu konkret. Pięknie podane, przyprawione odpowiednim słownictwem danie, które będzie łatwe do przełknięcia.

 

 Pomyśl: 

  • co Cię interesuje
  • w czym jesteś dobra
  • na jaki temat masz nieprzeciętną wiedzę
  • o czym chciałabyś pisać

 

W moim przypadku, jak łatwo zauważyć, główną osią tematyczną są finanse. Nic w tym zresztą dziwnego – w końcu prowadzę blog finansowy. Od czasu do czasu pozwalam sobie jednak na odstępstwo od tej reguły. Tak jak dzisiaj pisząc ten post o blogowaniu.

Bo tu nie chodzi wcale o to, że musisz uczepić się jednej tematyki jak przysłowiowy rzep psiego ogona. Chodzi raczej o to, by określić kierunek, w którym będzie podążał Twój blog. Fotografia, finanse, minimalizm, parenting? Ty decydujesz.

jak założyć bloga
Jeśli w temacie stworzenia własnego miejsca w sieci czujesz się jak dziecko we mgle, to ten artykuł jest dla Ciebie! :))

 

Wymyśl nazwę swojego bloga


Od razu uprzedzam. To dość czasochłonne zadanie. Wkrótce się o tym przekonasz. Teraz pozostaje Ci uwierzyć mi na słowo. Ja wciąż doskonale pamiętam, ile czasu spędziłam nad wymyśleniem nazwy tego blogaska. Generalnie, przez blisko dwa tygodnie, prawie codziennie zmieniała mi się koncepcja, aż wreszcie wybrałam tę, którą właśnie widzisz :))

 

 Czym kierowałam się wybierając nazwę? 

  • chciałam, żeby od razu nawiązywała do osi tematycznej bloga. Oszczędna Polka z automatu kojarzy się z oszczędzaniem
  • miała być nieskomplikowana, łatwa do zapamiętania i budzić dobre skojarzenia. Myślę, że taka właśnie jest

 

Czy nazwa zawsze musi nawiązywać do osi tematycznej bloga? Nie, nie musi. Jest spore grono blogerów, którzy postanowili, że będą blogować pod własnym imieniem i nazwiskiem. I to też jest ok. Inni z kolei stwierdzili, że chcą żeby nazwa ich bloga była krótka i pisana po angielsku. Jeszcze inni wymyślili sobie nazwę, która nijak ma się do tego o czym piszą.

Nie ma tu jednej dobrej recepty. Ty sam decydujesz jaką nazwę wybierzesz. Wybierz taką, która będzie Twoim zdaniem najlepsza dla budowanej przez Ciebie marki osobistej.

 

 

Wybierz platformę blogową


  • Blogger?
  • WordPress.com?
  • czy może WordPress.org?

 

Oto jest pytanie!

Zamiast skupiać się na wyjaśnianiu podstawowych różnic pomiędzy tymi platformami, napiszę która z nich najlepiej nadaje się do blogowania „na poważnie”.

Jeśli zależy Ci na tym, aby od pierwszego dnia Twojej blogowej przygody budować swoją markę osobistą to wybierz WordPress.org. Jest to darmowa platforma, ale by móc z niej korzystać potrzebujesz hostingu, który będzie pełnił funkcję „domku” dla Twojego bloga. Hosting należy wykupić.

 

 Gdzie? 

Na przykład tak jak ja u Opiekuna Bloga.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że otrzymujesz od Opiekuna swój własny blog, który będzie miał już zainstalowany WordPress.org. Nie musisz się martwić o żadne technikalia. Twój blog od razu będzie gotowy do pracy :))

Korzystając z mojego  kodu rabatowego: oszczednapolka otrzymujesz, aż 10% zniżki na pierwszy rok hostingu!

wordpress dobry hosting rabat

 

 

Kup domenę

-i wybierz jej rozszerzenie-


Domena to inaczej adres internetowy strony, a więc -jak już się z pewnością domyślasz- w moim przypadku to www.oszczednapolka.pl. O powodach dla których warto mieć własną domenę już kiedyś pisałam. Teraz dodam tylko, że dobra nazwa domeny to podstawa, jeśli myślisz o profesjonalnym blogowaniu.

 

Dostępność wybranej przez siebie domeny możesz sprawdzić na stronie:

 www.opiekunbloga.pl 

 

Ja swoją domenę, podobnie jak hosting, mam właśnie od Opiekuna Bloga.

Fakt faktem istnieje taka możliwość, aby hosting kupić sobie w jednej, a domenę w drugiej Firmie. Ja jednak nie lubię komplikować sobie życia, dlatego też obie usługi mam od jednego dostawcy usług. Zwłaszcza, że ma to również swoje finansowe uzasadnienie. Przy zakupie hostingu domenę z rozszerzeniem .pl dostajesz na rok gratis! Po tym czasie płacisz tylko za jej odnowienie. Aktualny cennik zawsze znajdziesz na stronie mojego Hostingodawcy.

 

 

Wybierz motyw


Motyw definiuje wygląd Twojego blogaska.

WordPress, który otrzymasz ma ustawiony jeden z domyślnie wgranych motywów. Ale nic się nie stresuj. Ze zmianą domyślnego motywu na taki, który będzie się Tobie podobał, nie ma najmniejszego problemu!

Do wyboru masz dwa typy motywów: płatne i bezpłatne. Na początku blogowej kariery polecam Ci motyw bezpłatny. Jest ich całe mnóstwo. Na pewno znajdziesz wśród nich taki, który chwyci Cię za serce. A na ten płatny przyjdzie jeszcze czas ;))

Gdy uporasz się już z wyborem motywu, to od tego momentu Twój blog jest już praktycznie gotowy, by opublikować na nim pierwszy wpis! :))

 

 

Ale jest coś jeszcze!


Nim zaczniesz wprowadzać w życie te wszystkie kroki, o których Ci teraz pisałam, upewnij się czy pisanie bloga to jest to, co faktycznie chciał(a)byś robić.

 

 Przetestuj samą siebie 

  • postaraj się stworzyć listę tematów na co najmniej kilka wpisów

Załóżmy, że interesujesz się fotografią. Weź do ręki długopis, połóż przed sobą zeszyt i zacznij wymyślać tematy, które chciałabyś w obrębie tej tematyki, poruszyć na blogu

  • wybierz jeden temat z listy, otwórz Worda i napisz swój pierwszy tekst

To najprostszy sposób, żeby przetestować czy ta cała pisanina jest dla Ciebie! Nawet jeśli nie potrafisz tak z marszu usiąść i pisać na komputerze – nic się nie przejmuj. Ja również tego nie umiem :)) Musisz wiedzieć, że każdy mój wpis najpierw powstaje na papierze. Biorę do ręki zeszyt, wypisuję sobie w punktach to, co chcę przekazać Czytelnikowi i dopiero później siadam do pracy przed ekranem. Teraz też zerkam na swoje notatki :))

 

To proste ćwiczenie pozwoli Ci sprawdzić czy to pisanie na pewno jest takie fajne jak do tej pory myślałaś. Zobaczysz również ile czasu zajmuje Ci przygotowanie jednego tekstu.

 

 

 Teraz Twoja kolej! 

Troszkę długi tekst mi dzisiaj wyszedł, ale to nic. Teraz przynajmniej już wiesz jak założyć bloga! Jeśli uważasz ten tekst za wartościowy podziel się nim z innymi! :))



⬇ Przeczytaj także:

  1.  „Powody, dla których warto założyć bloga”  ← i to takiego na swojej własnej domenie. Opowiadam o tym w oparciu o własne doświadczenia :))

  2.  „Wszystko czego nauczyło mnie blogowanie”  ← wpis, który powstał z okazji pierwszych urodzin blogaska♥

Podoba Ci się artykuł? Pokaż go innym 🖤

8 Replies to “Jak założyć bloga? Poradnik krok po kroku

  1. Jak zakładałam bloga, miałam co do niego całkowicie inne podejście niż obecnie, kiedy już wiem jak to działa i co chcę przekazać ludziom. Ja z oferty opiekunabloga chcę skorzystać w przyszłym roku, dlatego jak będzie jakiś rabacik fajny to zwrócę się do Ciebie 😀

    1. Ojej jak miło 🖤🖤🖤 jeśli w międzyczasie pojawią się jakieś pytania dotyczące hostingu, pisz śmiało :))

  2. Świetny artykuł, jasno przedstawia kroki dla początkujących blogerów, którzy chcą mieć swój zakątek w sieci. Z uwagi na oszczędności według mnie brakuje tutaj tańszych rozwiązań jeśli chodzi o hosting i domeny. Dodatkowo jako początkowy bloger/blogerka warto wybrać hosting z tzw. autoinstalatorem aplikacji gdzie WordPressa lub inne aplikacje pod sklep można zainstalować jednym kliknięciem bez konieczności znajomości obsługi serwera. Co do kwestii jak założyć bloga to najważniejszą kwestią jego utworzenia jest tematyka. Warto wybrać to co nas interesuje i z naszego punktu widzenia jest to niewyczerpalny temat dla naszego przyszłego contentu. Pozdrawiam Iga!

  3. Dla początkujących blogerów to jest super rozwiązanie, bo mają bloga na własnej domenie i hostingu a przy tym nie muszą się martwić instalacją platformy blogowej. Fajny artykuł 🙂

  4. WordPress.org jest dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś potrzebuje więcej swobody i większych możliwości. Blogger czy WordPress.com jest fajny dla początkujących bo jest prosty w obsłudze oraz darmowy. WordPress.org może przytłoczyć osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z blogowaniem, ze względu na to jak bardzo jest rozwinięty. Sam artykuł dobrze i ciekawie napisany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *