Niższy PIT, wyższa płaca. Ile zyskasz na obniżce podatku?

niższy PIT

Jest listopad 2019. W dzień wypłaty zaglądasz na swoje konto, a tam…. niespodzianka! Twoja pensja wzrosła mimo, że Twój szef nie wspomniał nic o podwyżce! Pomyłka księgowej? Bynajmniej ;)) Wreszcie jest. Niższy PIT, wyższa płaca.

Wyższe wynagrodzenie otrzymają wszyscy: począwszy od pracowników (zatrudnionych na umowę o pracę, umowę-zlecenie, umowę o dzieło), emerytów i rencistów, po osoby prowadzące działalność gospodarczą (w tym również w formie spółek osobowych), na tych które uzyskują przychody z praw majątkowych skończywszy. Jest jednak jeden warunek.

 

 

Obniżenie stawki PIT

-przy jednoczesnym podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów-


Od 1 października 2019 r. obowiązuje niższy podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Nowa stawka podatku wynosi 17% dotyczy podatników, których dochód w danym roku podatkowym mieści się w pierwszym progu podatkowym, a więc nie był wyższy, niż 85 528,00 PLN. Po przekroczeniu tej „magicznej” kwoty zaczyna obowiązywać drugi próg podatkowy (32%)

 

I teraz najważniejsze. Taka wisienka na tym naszym podatkowym torcie. Stawka PIT została obniżona z 18 na 17%, przy jednoczesnym (ponad dwukrotnym) podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów.

Co to tak naprawdę oznacza w praktyce?

niższy PIT

 

 Niższy PIT

-wyższa pensja netto-


Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie.

 

 Oto założenia: 

  • Agata, lat 29*
  • pracuje w miejscowości, w której mieszka**
  • zatrudniona jest na cały etat w oparciu o standardową umowę o pracę
  • każdego miesiąca otrzymuje stałe wynagrodzenie w kwocie 2 775,00 PLN brutto***
  • stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe (pokrywane przez Firmę, w której pracuje) wynosi 1,67%****

 

Jak widzisz przy niektórych z założeń pojawiły się tajemnicze gwiazdki. Rozszyfrujmy je :))

* o ile płeć pracownika nie ma tu żadnego znaczenia, o tyle jego wiek odgrywa już dość istotną rolę.

Od 1.08.2019 r. obowiązuje zwolnienie z obowiązku opodatkowania wynagrodzeń pracowników mających mniej niż 26 lat (zerowy PIT – ulga dla młodych). Nasza bohaterka ma już za sobą 29 wiosen, więc na zerowy PIT nie ma już najmniejszych szans ;))

 

** fakt, iż Agata mieszka w miejscowości, w której znajduje się jej zakład pracy, sprawia iż ponosi ona tzw. zwykłe koszty uzyskania przychodu.

W chwili obecnej wynoszą one 250,00 PLN miesięcznie, czyli 3 000,00 PLN rocznie (warto jednak pamiętać, iż do września 2019 wynosiły 111,25 PLN, a więc tylko 1 335,00 PLN rocznie)

 

*** wynagrodzenie:

 brutto:  

to kwota, którą Agata widzi właściwie tylko i wyłącznie na swojej umowie o pracę ;)) a więc kwota przed opłaceniem podatku i składek ZUS

 netto:  

to kwota, która co miesiąc zasila jej konto bankowe, czyli to co otrzymuje “na rękę”, po wszystkich potrąceniach

 

**** Agata pracuje w niewielkiej Firmie, która -w sumie, łącznie z nią- zatrudnia siedem osób.

Od 1 kwietnia 2018 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla Firm, które zatrudniają do 9 pracowników wynosi 1,67% (jeśli w Firmie zatrudnionych jest co najmniej 10 osób, to wtedy stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala ZUS)

 

Mając już te wszystkie dane, obliczmy o ile więcej pieniędzy będzie trafiać na konto Agaty od października 2019 r. przy obowiązującym 17% podatku PIT.

niższe podatki wyższa płaca

 

Wynagrodzenie Agaty


Dwa warianty:

 PIT 18%                            

  • Brutto: 2 775,00 PLN
  • Netto: 2 000,03 PLN
  • Koszty pracodawcy: 3 343,33 PLN

 

 PIT 17%                                                

  • Brutto: 2 775,00 PLN
  • Netto: 2 044,03 PLN
  • Koszty pracodawcy: 3 343,33 PLN

 

Skoro do tej pory Agata zarabiała 2 000,03 zł „na rękę”, to łatwo zauważyć, że teraz (miesięcznie) otrzyma o 44,00 PLN więcej. Podczas gdy jej wynagrodzenie brutto oraz koszty ponoszone przez jej pracodawcę pozostaną bez zmian.

Jako że zmiana, o której piszę została wprowadzona bardzo niedawno (od 1 października 2019 r. ) to przez ostatnie 2 miesiące bieżącego roku, a więc wraz z pensją za listopad i grudzień, do budżetu domowego Agaty trafi dodatkowe 88,00 zł. Jeśli założymy, że w roku 2020 nic się nie zmieni, to rocznie na jej konto wpłynie o 528,00 PLN więcej środków, niż do tej pory. Dużo to czy mało? Oceń sama.

 

Chcesz się dowiedzieć jak to będzie w Twoim przypadku?

 Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń!  

Po czym wróć do artykułu ???

 

 

Niższy PIT, wyższa pensja netto

-cieszyć się czy nie?-


Mam mieszane uczucia. Obniżenie stawki PIT przy jednoczesnym podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów oceniam na plus. Mam jednak obawy, że dodatkowe pieniądze nie zrekompensują nam w żaden sposób rosnących w sklepach cen (inflacja!). Jest to jednak moje bardzo subiektywne odczucie.

oszczednapolka

 

 

 

Jakie są Twoje przemyślenia na ten temat?

 

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim z przyjaciółką / przyjacielem!

???



⬇ Przeczytaj także:

  1.  „Koszty zatrudnienia pracownika w Polsce” ← niewiele osób wie, z jakimi kosztami wiąże się dla przedsiębiorcy zatrudnienie na umowę o pracę. Sprawdź, jak to wygląda

  2.  „Czego nauczył nas 2020 rok”  ← zobacz 9 finansowych lekcji, które zaserwował nam miniony rok

  3.  „Powody, dla których każda kobieta powinna posiadać własne pieniądze”  ← z tego wpisu dowiesz się, jakie są możliwe konsekwencje braku samodzielności finansowej kobiet

  4.  „Inflacja”  ← w tym wpisie zawarłam właściwie wszystko, co musisz o niej wiedzieć ♥

2 Replies to “Niższy PIT, wyższa płaca. Ile zyskasz na obniżce podatku?

  1. A czy zmiany te wpływają na zasady przekazywania 1 procenta na organizacje pożytku publicznego? Zastanawiam się jak to wygląda kiedy rozliczamy się internetowo. Czy tak jak dotychczas, deklarujemy, komu chcemy przekazać ten 1%?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *