Warren Buffett – cytaty o oszczędzaniu i wydawaniu pieniędzy

warren buffett cytaty oszczędzanie i wydawanie pieniędzy

Uwielbiam złote myśli znanych osób, które po przeczytaniu skłaniają mnie do refleksji i do dokonywania pozytywnych zmian w moim życiu. Takie, po przeczytaniu których otwieram szeroko oczy ze zdumienia i dostrzegam zupełnie nowe horyzonty. Takie, dzięki którym zdobywam nową wiedzę. Takie, w których autor dzieli się życiowym doświadczeniem i pokazuje swoje spojrzenie na świat. Uwielbiam je, bo są one dla mnie źródłem inspiracji i/lub motywacji do wprowadzania zmian na swoim podwórku. Zgodnie z tytułową zapowiedzią bohaterem dzisiejszego wpisu jest słynny miliarder Warren Buffet i jego cytaty :))

 

 

Jestem przekonana, że te krótkie, lecz niezwykle trafne wypowiedzi, staną się dla Ciebie źródłem niesamowitej inspiracji ♥ Jest w czym wybierać – w dzisiejszym wpisie zebrałam aż 5 złotych myśli tego wybitnego, amerykańskiego inwestora. Zapraszam zatem do lektury!

 

 

Kim jest Warren Buffett?


Warren Buffett urodził się w 1930 roku w mieście Omaha, które jest największym miastem stanu Nebraska (USA). Jest słynnym inwestorem giełdowym, przedsiębiorcą, filantropem i prezesem zarządu Berkshire Hathaway.

Jako inwestor giełdowy od kilku dekad osiąga spektakularne wyniki. Znany jest ze swojego zamiłowania do oszczędzania pieniędzy. Pomimo faktu, iż udało mu się zgromadzić ogromną fortunę, prowadzi bardzo skromne życie.

 

Jak podaje  magazyn Forbes: 

  • aktualnie majątek Buffetta szacowany jest na 96 mld dolarów
  • warto zauważyć, iż majątek zgromadzony przez słynnego inwestora byłby większy, gdyby nie fakt, iż część swoich środków przeznacza on na cele charytatywne
  • tym samym zajmuje on 6 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata (AD 2021)
  • pandemia nie miała negatywnego wpływu na jego pieniądze – w porównaniu z 2020 rokiem, stan jego konta powiększył się o 28,5 mld dolarów

 

 

Warren Buffett – cytaty słynnego miliardera

-uwaga! one skłaniają do refleksji i dają do myślenia :)) –


Spośród wielu złotych myśli Warrena Buffetta wybrałam te, które w fajny sposób wpisują się w finansową tematykę bloga. Podzieliłam je na dwie kategorie:

  • budowanie oszczędności
  • wydawanie pieniędzy
  • plus jeden poza tymi kategoriami (bo bardzo go lubię, ale nie pasuje mi do żadnej z wymyślonych przeze mnie kategorii)

Moim zdaniem ten podział sprawi, że będą one lepiej uporządkowane. Unikniemy chaosu związanego z przypadkowym umiejscowieniem danego cytatu, a co za tym idzie będzie się je lepiej czytało.

 

 

 BUDOWANIE OSZCZĘDNOŚCI 


Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj, co zostaje po odłożeniu oszczędności

To jedna z lepszych rad finansowych, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Zapisz ją sobie, zapamiętaj, a co najważniejsze weź do serca.

 

Wiele osób zwleka z odłożeniem oszczędności i odkłada ten moment na dzień przed otrzymaniem kolejnej wypłaty. To błąd! Jeśli na zwykłym rachunku bankowym zostawimy sobie do dyspozycji całe nasze miesięczne wynagrodzenie, to tym samym wystawiamy się na silną pokusę, aby wszystkie te pieniądze wydać. A że najskuteczniejszą formą zwalczenia pokusy jest jej ulec, to wydajemy te środki NIE WIADOMO na co. I to co do grosza.

Aby uniknąć sytuacji, w której to mimo naszych wcześniejszych zapewnień i szczerych chęci („w tym miesiącu na bank uda mi się COŚ odłożyć”), nie udaje nam się zachować na koncie żadnych środków, które można by przerzucić na konto oszczędnościowe, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko totalnie zmienić swoją wcześniejszą strategię odkładania oszczędności. Z takiej, która nie działa, na taką która przyniesie nam konkretne korzyści.

 

W przypadku nadwyżek finansowych, dobrym pomysłem jest działanie wg. schematu:

oszczędności → rachunki → przyjemności

Dzięki tej niewielkiej zmianie, co miesiąc będziesz w stanie odłożyć dokładnie taką ilość środków, jaką sobie zaplanujesz. Mało tego, mimo iż realnie będziesz mieć dokładnie tyle samo pieniędzy w portfelu (co do tej pory), to poczujesz jakbyś wreszcie dostała zasłużoną podwyżkę :))

 

 

 BUDOWANIE OSZCZĘDNOŚCI 


Ktoś siedzi w cieniu, ponieważ dawno temu ktoś posadził w tym miejscu drzewo

Muszę przyznać, że urzekła mnie ta niezwykle prosta i bardzo trafna metafora. Myślę, że każdy z nas podskórnie czuje, co autor miał na myśli mówiąc te słowa, ale nie byłabym sobą, gdybym nie wtrąciła tu swoich trzech groszy. Przedstawiam zatem moją interpretację ;))

  • ktoś: Ty, ktoś z Twojej rodziny, Twój znajomy, a może znajomy Twojego znajomego
  • drzewo:  bezpieczeństwo finansowe / niezależność finansowa 
  • cień: posiadanie oszczędności, brak długów, przyjemne życie – bez zmartwień dotyczących braku pieniędzy; bez strachu, że któregoś razu zabraknie pieniędzy od pierwszego do pierwszego; bez stresu czy uda się związać koniec z końcem, dla dzieci lepszy start w dorosłe życie, dla seniorów lepsza sytuacja po przejściu na emeryturę

 

 

 WYDAWANIE PIENIĘDZY 


Jeśli kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, prędzej czy później będziesz musiał sprzedać rzeczy, które potrzebujesz

Nic dodać, nic ująć.

Nie ma najmniejszego sensu wydawać swoich ciężko zarobionych pieniędzy na rzeczy, które nie są nam do niczego potrzebne. Kupno -nawet w turbo promocyjnej cenie- czegoś, czego tak naprawdę nie potrzebujesz to strata pieniędzy. Lepiej nie kupować NIC, niż kupić COŚ z czego i tak nie będziesz korzystać.

 

Niestety, nadmierny konsumpcjonizm i nieustanna pogoń za posiadaniem jak największej ilości dóbr materialnych to smutny wyznacznik naszych czasów. 

Często kupujemy dla samej frajdy kupowania, kompletnie nie zwracając uwagi na to, czy coś co chcemy mieć, do czegoś nam się przyda. Zapominamy, że jeśli będziemy wydawać pieniądze na rzeczy bądź usługi, które nie są nam do niczego potrzebne, możemy ściągnąć na siebie kłopoty. Zwłaszcza, jeśli takie nieprzemyślane zakupy robimy za pieniądze, które nie należą do nas.

Branie pożyczki lub kredytu konsumpcyjnego, aby spełniać swoje chwilowe zachcianki nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Istnieje za to ryzyko, że takie postępowanie zaprowadzi nas do miejsca, w którym (na logikę) nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Mam tutaj na myśli sytuację, w której to przez nasze lekkomyślne zachowanie popadamy w długi, z których ciężko jest nam się później wydostać.

 

 

 WYDAWANIE PIENIĘDZY 


Cena jest tym, ile zapłacisz, a wartość to to, co dostaniesz. Nieważne, czy mówimy o akcjach, czy skarpetkach

Bez dwóch zdań!

  • Cena mówi o tym, ile pieniędzy musisz wydać, aby móc kupić daną rzecz lub usługę
  • Wartość jest tym, co otrzymujesz w zamian za to, że zdecydujesz się wydać pieniądze

 

Przychodzi mi na myśl bardzo prosty przykład. Jeśli kupię e-booka edukacyjnego to oddając autorowi swoje pieniądze, w zamian dostanę od niego wiedzę, na której mi zależy. Jak łatwo się domyślić, to właśnie wiedza zawarta w e-booku będzie stanowiła dla mnie wartość, którą otrzymam. Podobnie w przypadku zakupu skarpetek. Tutaj wartością będzie dla mnie np. fakt, że dzięki nim zimą nie zmarzną mi stópki ;))

Im większą wartość ma dla nas dany produkt lub usługa, tym więcej jesteśmy skłonni za nią zapłacić.

 

A jak to się ma w przypadku zakupu akcji? Jaka wartość płynie z ich posiadania? Akcje to aktywa finansowe. Jeśli zostanę inwestorem i nabędę akcje danej spółki, po czym ich cena poszybuje w górę, a ja zdecyduję się je sprzedać to osiągnę zysk.

Przykładowo: jeśli kupię jedną akcję po 15 złotych, a następnie ich cena wzrośnie do 50 złotych, a ja postanowię ją sprzedać to mój zysk wyniesie 35 złotych. Prosta matematyka: 50-15= 35 na plusie. W myśl zasady: kup taniej, sprzedaj drożej.

Jeśli natomiast zostanę akcjonariuszem spółki wypłacającej dywidendy to oznacza, że spółka, której akcje posiadam będzie się ze mną dzielić wypracowanym przez siebie zyskiem. To z kolei oznacza, że posiadanie jej akcji stanie się dla mnie źródłem dochodów z poczynionej przeze mnie inwestycji.

 

Wartością w przypadku posiadania akcji danej spółki będzie dla mnie szansa na to, że w dłuższym okresie czasu będę mogła liczyć na zysk wiążący się z faktem ich posiadania – czy to w przypadku ich odsprzedaży po wyższej cenie, czy w przypadku wypłacanych dywidend. Oczywiście nie ma pewności co do tego, że tak się stanie (akcje raz rosną, raz spadają, a przedsiębiorstwa raczej nie wypłacają dywidend, jeśli same nie osiągnęły zysków-choć i w tym przypadku zdarzają się wyjątki), ale zakładam tutaj ten optymistyczny wariant.

warren buffett cytaty oszczędzanie i wydawanie pieniędzy

 

 BONUS  

czyli cytat, który bardzo lubię i muszę go tu umieścić, ale za nic w świecie nie pasował mi do żadnej z wypisanych kategorii ;))


Jeśli nie masz pojęcia o diamentach, poznaj jubilera

Ha! Jakie to genialne w swej prostocie. Parafrazując: jeśli nie masz pojęcia o finansach, poznaj blogera finansowego :))

 

Bardzo często jest tak, że chcemy czasem coś zrobić, ale nie wiemy jak i od czego zacząć. Przykładem na to -wprost z mojego podwórka- jest to, że wiele osób chce wreszcie zacząć oszczędzać, ale im to nie wychodzi. Nie mają na ten temat pojęcia, nie wiedzą od czego zacząć i jak się do tego zabrać. Po drodze pojawia się również wiele dziwnych przekonań związanych z oszczędzaniem, które wcale nie ułatwiają sprawy. Pojawia się również obawa, że odkładanie pieniędzy będzie wiązać się z pogorszeniem jakości życia. Najgorsze, co można w tej sytuacji zrobić, to pozostać przy tych przekonaniach i całkowicie odpuścić sobie temat. Nikt nie zatroszczy się o nasze finanse lepiej, niż my sami, nikt nas w tym nie wyręczy.

 

 Rozwiązanie? 

Niezwykle proste. Zdobywaj wiedzę finansową. Czytaj blogi i e-booki o tematyce finansowej. Poza moim blogiem w sieci można znaleźć ogrom wartościowych Twórców, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Sporo cennych informacji umieszczają bezpłatnie na swoich blogach. Tworzą również płatne kursy online lub piszą e-booki edukacyjne. Żyjemy w czasach, gdzie wiedza jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko po nią sięgnąć ♥

 

 

Uwaga, uwaga!

-nadaję komunikat :))-


Obecnie pracuję nad moim pierwszym e-bookiem edukacyjnym dotyczącym oszczędzania pieniędzy. Ta publikacja będzie skierowana do osób, które chciałyby oszczędzać pieniądze, ale z różnych powodów im to nie wychodzi. Wspólnie przyjrzymy się tym czynnikom, które uniemożliwiają odkładanie pieniędzy i postaramy się im zaradzić :)) Premiera przewidziana na wrzesień / październik♥

W oczekiwaniu na najgorętszą premierę tej jesieni, niezmiennie zachęcam Cię do zapisu na mój Newsletter. Gwarantuję zero spamu, bo też go nie lubię! Zazwyczaj informuję o nowych wpisach na blogu, bonusowych materiałach dostępnych tylko dla Subskrybentów.

Hitem okazała się lista rzeczy do zabrania na wyjazd. Jeśli przeglądasz tę stronę na komputerze, rzuć okiem na lewo. Wakacyjna checklista może być Twoja. Wystarczy, że zapiszesz się na mój Newsletter :))

 

 

Warren Buffett – cytaty

-na temat oszczędzania i wydawania pieniędzy-


To już wszystkie cytaty, o których chciałam Ci napisać w dzisiejszym wpisie. Daj znać, który podoba Ci się najbardziej. A może znasz inne, które są dla Ciebie inspiracją i zechcesz się nimi podzielić? Nie ukrywam, że czekam i liczę na Twój komentarz :))

 

🌸🌷🌺🌤💦

⬇ Przeczytaj także:

  1.  „5 cytatów, które zmotywują Cię do oszczędzania pieniędzy” ← garść cytatów, które sprawią, że zapragniesz odkładać pieniądze

  2.  „Cytaty finansowe, które warto znać”  ← tutaj znajdziesz, aż 7 cytatów dotyczących finansów, które przypadły mi do gustu. Do każdego dorzuciłam swoje trzy grosze – jak to ja :))

  3.  „Wymówki, przez które nadal nie oszczędzasz pieniędzy”  ← zebrałam 9 popularnych wymówek, które skutecznie uniemożliwiają ludziom oszczędzanie pieniędzy. Jestem przekonana, że po przeczytaniu tego artykułu odrzucisz je wszystkie – jedna po drugiej♥

Podoba Ci się artykuł? Pokaż go innym 🖤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *