3 zasady, które pomogą Ci trzymać domowe finanse w ryzach

domowe finanse w ryzach

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak trzymać domowe finanse w ryzach to przybywam Ci z pomocą 🙂 Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jakimi trzema zasadami warto kierować się podczas zarządzania swoim własnym, domowym budżetem.

Zasady te są bardzo proste. Z powodzeniem stosuję je u siebie od lat. Mam nadzieję, że Ty również się do nich przekonasz.

JAK TRZYMAĆ DOMOWE FINANSE W RYZACH

finanse domowe w ryzach 1

 • Bez względu na to ile zarabiasz, nigdy nie wydawaj wszystkiego co zarobiłeś

Zdecydowanie wydawaj mniej!

 1. Nie przeznaczaj wszystkich zarobionych przez siebie środków na bieżącą konsumpcję.
 2. Oszczędzaj pieniądze, by móc zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość, jak również zapewnić spokój ducha i spokojny sen bliskim Twemu sercu osobom. O tym dlatego warto oszczędzać pieniądze pisałam w swoim pierwszym artykule na blogu. Pamiętasz go jeszcze 😉 Jeśli nie – nic się nie martw – zostawiam Ci do niego link.
 3. Pamiętaj, że jeśli będziesz wydawać dokładnie tyle ile zarabiasz, a na domiar złego nie będziesz mieć w zanadrzu żadnych oszczędności, to od problemów finansowych dzieli Cię (dosłownie!) brak  jednej wypłaty.

finanse domowe w ryzach 2

 • Bez względu na to ile zarabiasz, nigdy nie wydawaj więcej niż zarobiłeś

Nie zaciągaj długów!

 1. Nie żyj ponad stan – nigdy nie kupuj rzeczy, których zakup wykracza poza Twoje możliwości finansowe. Przykładowo, jeśli bardzo chcesz mieć nowy telefon / komputer / samochód lub cokolwiek innego, ale nie masz własnych środków, aby sfinansować ten zakup, to po prostu Cię na to nie stać.
 2. Nie posiłkuj się kredytami konsumpcyjnymi, pożyczkami, a wszelkiego rodzaju “chwilówki” omijaj (najlepiej) bardzo szerokim łukiem.
 3. Pamiętaj, że spłata długów wiąże się również ze spłatą odsetek, co na wiele miesięcy lub nawet lat, oddala Cię od uzyskania wolności finansowej.

finanse domowe w ryzach

 • Bez względu na to ile zarabiasz, zaplanuj swoje wydatki w taki sposób, by każdego miesiąca móc zaoszczędzić określoną kwotę

  Rób budżet, planuj wydatki, oszczędzaj!

  1. Rozpoczynaj każdy nowy miesiąc od zaplanowania domowego budżetu. Wyrób w sobie nawyk, że nie wydasz ani grosza z puli nowych środków, dopóki nie opracujesz strategii zarządzania nimi na dany miesiąc.
  2. Ustal miesięczny limit ponoszonych przez siebie wydatków z podziałem na konkretne kategorie. Jeśli nie bardzo wiesz jak to zrobić – zainspiruj się 😉 dodatkowe wskazówki znajdziesz w poście dotyczącym kontroli wydatków.
  3. Oszczędzaj 🙂
  4. Na koniec jeszcze jedna bardzo istotna sprawa: trzymaj swoje wydatki w ryzach, nawet jeśli z biegiem czasu Twoje zarobki znacząco wzrosną.

Teraz znajdziesz mnie  również na Bloglovin’

 

 

To tyle na dzisiaj 🙂

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu do samego końca. Liczę, że wiedza w nim zawarta okaże się on dla Ciebie przydatna.

A może Ty również masz jakieś swoje własne sprawdzone sposoby na to, by trzymać domowe finanse w ryzach?

Podziel się nimi w komentarzu. Chętnie poczytam.

Miłego dnia i do zobaczenia w kolejnym wpisie! 

3 Replies to “3 zasady, które pomogą Ci trzymać domowe finanse w ryzach

 1. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby w ogóle zacząć spisywać swoje wydatki. Często dopiero gdy zobaczymy, ile na co wydajemy, coś się zmienia w naszym myśleniu 🙂

  1. Klaudia, dziękuję za Twój komentarz 🙂 dokładnie tak – spisywanie wydatków jest bardzo ważne. Jednak samo spisywanie poniesionych w danym miesiącu wydatków to nie wszystko 😉 W prowadzeniu domowego budżetu równie ważne jest analizowanie i planowanie. Jak rozumiem dopiero zaczynasz prowadzić swój domowy budżet?

 2. Podoba mi się zdanie że nie wydawaj więcej niż zarabiasz. Jeśli by to praktykować to naprawdę można odłożyć spore oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *