INFLACJA – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

inflacja

Czym jest inflacja i w jaki sposób wpływa ona na posiadane przez Ciebie pieniądze?

 

 

Inflacja

-na początek garść najważniejszych informacji-


Najprościej rzecz ujmując: o inflacji mówimy w przypadku, gdy mamy do czynienia ze wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Warto jednak podkreślić fakt, iż musi rosnąć ogólny poziom tych cen. Sam wzrost cen (dla poszczególnych dóbr bądź usług) nie musi to od razu oznaczać inflacji, ponieważ w takim przypadku, gdy rośnie cena jednego towaru może to być kompensowane spadkiem cen drugiego.

 

Miarą inflacji jest zmiana wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (tak zwanego wskaźnika CPI). W Polsce jest on wyliczany i udostępniany przez Główny Urząd Statystyczny.  Każdy kto wejdzie na stronę GUSu, może zobaczyć jak kształtuje się zmiana ogólnego poziomu cen. I to zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak również poprzedniego roku. Co ważne, dostępne tam są zarówno bieżące, jak również archiwalne dane. Można zatem prześledzić sobie, jak zmieniała się inflacja na przestrzeni lat.

 

 

Spójrz, jak kształtowały się:

wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnim czasie, wg. informacji zawartych na stronie GUS

 

 CPI w Polsce, czerwiec 2019 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3% (w tym usługi – o 1,0%, przy utrzymujących się na tym samym poziomie cenach towarów). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,6% (w tym usług – o 3,9% i towarów – o 2,2%)

 

 CPI w Polsce, lipiec 2019 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,6% i spadku cen towarów – o 0,2%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9% (w tym usług – o 4,2% i towarów – o 2,4%)

 

 CPI w Polsce, sierpień 2019 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 1,0% i spadku cen towarów – o 0,3%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9% (w tym usług – o 4,3% i towarów – o 2,3%)

 

Z podanych informacji wynika, że inflacja w czerwcu wynosiła 2,6%. W lipcu wzrosła do 2,9% r/r, a w sierpniu utrzymała się na tym samym poziomie.

inflacja co to takiego

Tak naprawdę trudno jest wskazać, na jakim poziomie powinna się utrzymywać inflacja, aby można go było -z ręką na sercu- nazwać optymalnym. Faktem jest, iż Narodowy Bank Polski (NBP) określił, jako swój cel inflacyjny, inflację na poziomie 2,5 % rocznie ( +/- 1%).

 

 

Inflacja

-co musisz o niej wiedzieć-


Ty nie masz na nią żadnego wpływu. Za to ona ma duży wpływ na Twoje pieniądze.

 

 To właśnie inflacja sprawia, że: 

  • posiadane przez Ciebie oszczędności tracą na wartości
  • za te same pieniądze możesz kupić mniej, a więc spada siła nabywcza Twoich pieniędzy

 

Wyobraź sobie, że zakładasz lokatę z oprocentowaniem 3% brutto w skali roku. Wpłacasz na nią 30 000 PLN. Załóżmy, że inflacja w tym czasie wynosi 2,5% rocznie, czyli dokładnie tyle ile chciałoby NBP. Na jaki zysk możesz liczyć po zakończeniu lokaty? A może zamiast oczekiwanego zysku będzie jednak strata? Sprawdźmy to!

      • 30 000,00 PLN
      • ulokowane na 365 dni
      • przy oprocentowaniu wynoszącym 3% brutto (w skali roku)
      • kapitalizacja odbywa się na koniec okresu trwania lokaty
  • Zysk brutto (przed podatkiem): 900,00 PLN
  • Podatek Belki (19%): 171,00 PLN
  • Zysk netto (po opłaceniu podatku): 729,00 PLN

 

Jak widać, po odliczeniu podatku Belki (tak zwanego podatku od zysków kapitałowych), zarobił(a)byś na lokacie 2,43%. Oznacza to, że zysk wypracowany przez Twoje pieniądze zjadłaby inflacja. I to w całości!

Oczywiście, po zakończeniu lokaty bankowej, będziesz mieć więcej pieniędzy, niż w momencie jej zakładania. Bank wypłaci Ci kapitał (30 tysięcy) powiększony o należne odsetki (729,00 złotych). Jednak w praktyce Twoje pieniądze straciły na wartości.

Jak to jest możliwe?

 

Inflacja

-i jej znaczenie dla Twoich pieniędzy-


Wszystkiemu winna jest ona – inflacja. To przez nią spada siła nabywcza zaoszczędzonych przez Ciebie pieniędzy. I to właśnie przez jej działanie za te 30 729,00 złotych (które masz w chwili obecnej) możesz kupić mniej, niż za 30 000,00 złotych rok wcześniej.

Pamiętaj, że inflacja ma duży wpływ na realną wartość Twoich pieniędzy. Z tego właśnie powodu należy brać ją pod uwagę przy podejmowaniu długoterminowych decyzji finansowych. Zarówno tych, które dotyczą oszczędzania (po to, by robić to najefektywniej jak tylko się da), jak również tych związanych z pożyczeniem pieniędzy z Banku (np. kredyt hipoteczny).

inflacja cpi

inflacja

inflacja w polsce 2019

Tyle się tu dzisiaj rozpisuję na temat inflacji mierzonej przez Główny Urząd Statystyczny za pomocą wskaźnika CPI.

Jest jednak coś, co jest dużo groźniejsze dla Twoich finansów. To inflacja Twojego stylu życia. Jak się z pewnością domyślasz, nie ma ona nic wspólnego z oficjalnymi wskaźnikami wzrostu cen, publikowanymi przez GUS.  Bo tak naprawdę na to, ile pieniędzy zostanie w Twoim portfelu, masz wpływ tylko i wyłącznie Ty.

 

O inflacji stylu życia wspominałam już kiedyś na blogu. Dla przypomnienia: w dużym telegraficznym skrócie jest to zjawisko, które przejawia się tym, że równocześnie wraz ze wzrostem wynagrodzenia, zwiększają się koszty życia. Co prawda poprawia się jego standard, ale wraz z nim (nierzadko w zastraszającym tempie) rosną comiesięczne wydatki.

Ale! Nie taka inflacja stylu życia straszna jak ją malują! Jak się człowiek ładnie postara to da się jej uniknąć. Trzeba tylko poznać mechanizm jej działania i mu przeciwdziałać :))

oszczednapolka

 

 

 

Przyjemnego dnia! 🌷

 



⬇ Przeczytaj także:

  1.  „Podatek inflacyjny” ← w tym wpisie wyjaśniam co to za podatek i kto go płaci. Zajrzyj, jeśli ten temat jest dla Ciebie ciekawy

  2.  „Zerowe stopy procentowe”  ← czyj zysk? czyja strata? Tego wszystkiego dowiesz się zaglądając do tego wpisu

Podoba Ci się artykuł? Pokaż go innym 🖤

2 Replies to “INFLACJA – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

    1. Dziękuję za pozytywną opinię ❤❤❤
      Zgadzam się z Tobą w 100%. Inflacja -czy tego chcemy, czy też nie- jest nieodłączną część naszego życia.
      Więc warto o niej mówić. I pisać zresztą też :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *