Złote myśli Warrena Buffetta – zarabianie i inwestowanie pieniędzy

złote myśli warrena buffetta zarabianie i inwestowanie pieniędzy

To już drugi artykuł na blogu, który w całości poświęcam wyjątkowo trafnym wypowiedziom tego słynnego miliardera. W poprzednim artykule wypisałam pięć cytatów mówiących o oszczędzaniu i wydawaniu pieniędzy, do każdego z nich dorzucając swoje trzy grosze ;)) Nie inaczej będzie tym razem. Dzisiaj na tapet biorę złote myśli Warrena Buffetta na temat zarabiania i inwestowania pieniędzy. Te cytaty to złoto. Wierzę, iż będą one dla Ciebie źródłem wielu inspiracji ♥

 

 

 

Złote myśli Warrena Buffetta

-na temat zarabiania i inwestowania pieniędzy-


Warren Buffett ma na swoim koncie wiele genialnych wypowiedzi. Ja wybrałam te, które w fajny sposób wpisują się w tematykę dzisiejszego wpisu. Podzieliłam je na dwie kategorie:

  • praca / zarabianie pieniędzy
  • podejmowanie ryzyka / inwestycje
  • inwestowanie w siebie

Dzięki temu będą one lepiej uporządkowane i przyjemniej będzie się je czytało. Przynajmniej taką mam nadzieję :))

 

 

 PRACA / zarabianie pieniędzy 


Jeśli nie znajdziesz sposobu, by zarabiać gdy śpisz, będziesz pracować do śmierci

Zastanawiasz się czasem, jak będzie wyglądać Twoja emerytura? Czy w ogóle będzie jakoś wyglądać? Zdania na ten temat przyszłych emerytur obecnie pracujących osób są mocno podzielone. Są tacy, którzy twierdzą, iż moje pokolenie otrzyma głodową emeryturę, która nie starczy nawet na wyjątkowo skromne życie. Ale są również tacy, którzy uważają, że nie ma szans, żebyśmy w przyszłości otrzymali od Państwa jakiekolwiek świadczenie. Jak będzie i kto ma rację? Nie wiem. Tego nie wie nikt. Dowiemy się tego w swoim czasie.

Sytuacja dzisiejszych emerytów nie napawa mnie optymizmem. Wielu z nich pobiera tak niskie świadczenie, że muszą chodzić do pracy na pół etatu, by móc związać koniec z końcem. Nie mam złudzeń, że w przypadku kolejnych pokoleń odchodzących na emeryturę może być podobnie. Ja wiem, że pojęcie „emerytura” dla kogoś kto ma obecnie 20, 30 czy nawet 40 lat to coś mega odległego. Wiem również, że warto zawczasu zadbać o nią samemu, żeby na starość nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

Alternatywa: dochód pasywny. Czyli coś, co przynosi nam pieniądze i nie wymaga naszego ciągłego zaangażowania w pracę. Tak, to jest możliwe ;))

 

 PRACA / zarabianie pieniędzy 


Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego

Aż żałuje, że nie było mi dane przeczytać tych słów, gdy wchodziłam w dorosłość. Kto wie, gdzie byłabym dzisiaj?

Dla mnie takim klasycznym przykładem pojedynczego dochodu jest wynagrodzenie otrzymywane z pracy dla kogoś. Mam tu akurat na myśli pracę etatową, bo ten model zarabiania na życie był mi kiedyś szczególnie bliski ;)) Praca na pełen etat jawiła mi się jako idealne rozwiązanie. Oczywiście, miała ona swoje wady, ale zapewniała mi pewne (co miesiąc stałe) i regularne zarobki. „Pewne zarobki” to oczywiście ten koronny argument przeciwników pracy „na swoim”. Pytanie tylko czy faktycznie zarobki z pracy etatowej są takie pewne?

Są. Dopóki firma jest wypłacalna lub dopóki tej pracy nie stracisz. Gdy to jest Twoje jedyne źródło dochodów to tracąc pracę, automatycznie tracisz wszystko. Jeśli jesteś gotow_ na taką ewentualność i masz w zanadrzu poduchę finansową, będzie Ci znacznie łatwiej zacząć wszystko od nowa. Sytuacja zmienia się o 360 stopni w przypadku, gdy nie jesteś aż tak przezorn_ i jej nie posiadasz. Wtedy od katastrofy finansowej może Cię dzielić brak zaledwie jednej wypłaty.

Tak czy inaczej utrata jedynego źródła dochodu oznacza, że szybko musisz znaleźć inną pracę, aby mieć pieniądze na życie. Zaczynasz wszystko od początku. Może nie od zera, bo jednak każdy z nas pracując zdobywa doświadczenia i kolejne skille, ale po raz kolejny w swoim życiu musisz przekonać nowego pracodawcę, że warto Ci zaufać. Gdy już w końcu dostaniesz tę nową, upragnioną posadę, po raz kolejny musisz odnaleźć się w nowym miejscu. To dość stresujące.

Jak to wygląda gdy masz własny biznes? Tracąc jednego klienta tracisz niewielką część swoich dochodów. Nie musisz zaczynać wszystkiego od nowa. Możesz dywersyfikować dochody, tworzyć kolejne odnogi biznesu i cały czas się rozwijać.

 

 PRACA / zarabianie pieniędzy 


Wybierz taką pracę, którą kochasz. Wtedy, każdego ranka będziesz wyskakiwał ze swojego łóżka. Według mnie, jeżeli bierzesz tylko takie prace, których nie lubisz, ale sądzisz, że będą dobrze wyglądały w Twoim CV, to postradałeś myśli. Czyż nie jest to trochę tak, jak z odkładaniem seksu na starość?

Wstyd się przyznać, ale miałam w swoim życiu taki czas, w którym najważniejsze dla mnie było właśnie to, aby zdobyć pracę na takim stanowisku, które będzie super wyglądało w CV. Wiem, że to brzmi głupio, ale tak właśnie było. Miało to dla mnie ogromne znaczenie, aby móc sobie wpisać w życiorys posadę, która będzie napawać mnie dumą ;))

No cóż. Po latach rozumiem już, że nie o to w tym wszystkim chodzi. Zwłaszcza, że zdarzało mi się również trwać w nielubianej pracy, tylko po to, aby nie zostać posądzoną o „skakanie z kwiatka na kwiatek”. Uważałam, że częste zmiany pracodawcy nie są zbyt mile widziane. To były jeszcze czasy, gdy jedyną opcją, którą brałam pod uwagę była właśnie praca na etacie. Kompletnie nie myślałam o tym, aby robić w życiu coś swojego.

złote myśli warrena buffetta zarabianie i inwestowanie pieniędzy

 

 

 PRACA / zarabianie pieniędzy 


Nie trzeba robić nadzwyczajnych rzeczy, by osiągać nadzwyczajne rezultaty

To tak w ramach przypomnienia :))

Oczywiście to wszystko to czysta prawda. Sama nie ubrałabym tego lepiej w słowa. Dodam tylko od siebie, że aby osiągać nadzwyczajne rezultaty, robiąc całkiem zwyczajne rzeczy trzeba być wytrwałym i ciężko pracować nad własnym rozwojem. Zdobywać wiedzę, doskonalić swoje umiejętności, rozwijać się.

Bardzo często zapominamy o tym widząc osoby odnoszące kolejne sukcesy. Wydaje nam się, że wszystko przychodzi im z łatwością i lekkością. Nie widzimy drogi, tylko rezultat. Za każdym sukcesem stoją wyrzeczenia i ciężka praca. Nic nie spada z nieba i należy o tym pamiętać.

 

 PODEJMOWANIE RYZYKA, INWESTOWANIE 


Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Chyba, że zdecydujemy się na totalnie bezpieczną formę inwestowania pieniędzy jaką są lokaty i konta oszczędnościowe. W takim przypadku zgromadzony przez nas kapitał zamiast leżeć na nieoprocentowanym koncie bankowym lub w śwince-skarbonce ma szansę popracować i coś niecoś dla nas zarobić. Niestety, w dzisiejszych czasach, nie da się wyciągnąć dobrych pieniędzy z bezpiecznych inwestycji. Stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie, a to sprawia że odsetki za trzymanie kapitału w Banku również są mikroskopijnych rozmiarów.

 

Inwestor, który decyduje się pomnażać pieniądze w sposób, który nie należy do najbezpieczniejszych form inwestowania, powinien liczyć się z ryzykiem utraty swojego kapitału. Powinien również szukać sposobów, które pozwolą mu to ryzyko zminimalizować. Dobrym pomysłem jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, która polega na tym, że kapitał rozdzielamy na różne klasy aktywów. Takie podejście pozwala spać spokojnie, szczególnie w okresach paniki ;))

 

 INWESTOWANIE W SIEBIE 


Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia Twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani Tobie odebrać

Doszliśmy do mojego ulubionego cytatu z tej serii ;)) Najlepsze zostawiam na koniec ♥

Absolutnie zgadzam się z Warrenem Buffettem. Wydając środki finansowe na swój własny rozwój robię dla siebie coś absolutnie genialnego. Każda złotówka wydana na wartościową książkę, e-booka lub kurs, który w efekcie poszerzy moją wiedzę i podniesie kompetencje to najlepiej zainwestowane pieniądze. Wiem, że w przyszłości one mi się zwrócą. I to z nawiązką♥

 

Daj znać jak podobają Ci się złote myśli Warrena Buffetta na temat zarabiania i inwestowania, które wybrałam do dzisiejszego wpisu! Który z tych cytatów stał się Twoim ulubionym?

 

Jeśli natomiast uważasz, że ten wpis jest wartościowy to nie zostawiaj go tylko dla siebie

Poślij go w świat ???

Dziękuję!


 

⬇ Przeczytaj także:

  1.  „Warren Buffett – cytaty o oszczędzaniu i wydawaniu pieniędzy” ← złote myśli Warrena Buffetta – sprawdź czego możesz nauczyć się od słynnego miliardera, na temat zarządzania pieniędzmi

  2.  „Przekonania na temat zarabiania i pracy”  ← w które kiedyś wierzyłam, ale teraz kompletnie już w nie nie wierzę ;))

  3.  „Dochód a przychód”  ← to dwa różne pojęcia, dlatego nie warto ich z sobą mylić. Zobacz, czym się od siebie różnią ♥

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *