Ochrona przed wyłudzeniem kredytu, która kosztuje zaledwie 2 zł miesięcznie

wyłudzenie kredytu jak się bronić

Posiadana przeze mnie ochrona przed wyłudzeniem kredytu kosztuje mnie zaledwie dwa złote miesięcznie. Bez przydługiego wstępu, lania wody i owijania w bawełnę. Postanowiłam, że zrobię coś dobrego dla siebie. Coś co sprawi, że poczuję się bezpieczniej i pewniej, zyskując przy tym również spokojniejszy sen.

Aktywowałam Alerty BIK, by mieć ochronę przed wyłudzeniem kredytu na moje nazwisko i tym samym, by chronić swoją tożsamość, gdyby ta (nie daj Boże!) wpadła w jakieś niepowołane ręce. Oczywiście nie tylko ja. MCM również jest szczęśliwym posiadaczem alertów.

 

Witamy w XXI wieku…

 

Witamy w świecie, w którym to bardziej należy się bać utraty dowodu osobistego, niż kradzieży gotówki noszonej w portfelu. W świecie, w którym bardziej należy bać się złodzieja, który ukradnie nam tożsamość, niż tego, który niepostrzeżenie wyjmie nam stówkę z kieszeni. Bo to właśnie kradzież naszych danych osobowych może mieć dla nas przykre, a czasem wręcz katastrofalne skutki. Może być przyczyną morza wylanych łez i ogromnego stresu. Siwych włosów i nadprogramowych zmarszczek. I to w młodym wieku.

Bo choć wydaje nam się, że nas ten problem nie dotyczy (oby rzeczywiście tak było!) to życie bezlitośnie pokazuje, że takie rzeczy jak kradzież tożsamości jednak się zdarzają. Niestety.

A że jestem już kobietą po 30-stce i patrzę na świat zupełnie inaczej, niż wtedy gdy miałam naście lat, to postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć ograniczać wszelkiego rodzaju ryzyko. Zwłaszcza te związane z wyłudzeniem kredytu.

 

 

Ochrona przed wyłudzeniem kredytu

 

To główny powód, dla którego zdecydowałam się na aktywację Alertów w Biurze Informacji Kredytowej.

Alerty BIK to usługa płatna. Wydałam na nią 24 złote (opłata jednorazowa, płatność dokonywana “z góry” za cały rok). Nie trzeba być mistrzem w rachunkach, by szybko obliczyć, iż ochrona przed wyłudzeniem kredytu kosztuje mnie zaledwie 2 złote miesięcznie. Opłata -jak z pewnością przyznasz- niewielka. Za to korzyści całe mnóstwo.

 

  • Biuro Informacji Kredytowej (BIK) powiadomi mnie o próbie uzyskania kredytu na moje dane osobowe. I to niezwłocznie, bo alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Powiadomienia rozsyłane są za pomocą SMS i wiadomością e-mail.
  • Dostanę powiadomienie, jeśli komuś przyszłoby do głowy, by sprawdzić moje dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Powiadomienie przydatne w przypadku próby wyłudzenia np. abonamentu na telefon komórkowy.
  • Będę zawczasu wiedzieć o czyhających na mnie zagrożeniach. A w tym przypadku to właśnie ten czas jest na wagę złota. Wiedząc o zagrożeniu wciąż jesteśmy o krok przed osobą, która się pod nas podszywa. To daje przewagę i możliwość szybkiej reakcji w przypadku realnego zagrożenia. W konsekwencji pozwala udaremnić próbę wyłudzenia kredytu.
  • Nie zostanę pozostawiona sama sobie. W przypadku, gdy otrzymam alert informujący, że do Instytucji Finansowej wpłynęło zapytanie o moją osobę, a wiem że nie składałam wniosku kredytowego, mam prawo zwrócić się do BIKu z prośbą o wyjaśnienie otrzymania alertu. Biuro Informacji Kredytowej po otrzymaniu takiej prośby pomoże mi w wyjaśnieniu sprawy.
  • Czuję się bezpieczniej :)) Ograniczam ryzyko, że ktoś bez mojej wiedzy, lecz w moim imieniu weźmie kredyt lub zaciągnie jakieś inne zobowiązanie w Instytucji, która sprawdza dane w BIK.

Zgodnie z informacjami widniejącymi na stronie Biura Informacji Kredytowej, grupa BIK współpracuje m.in. w zakresie ograniczania ryzyka wyłudzeń kredytów z:

39 Bankami komercyjnymi, 556 Bankami Spółdzielczymi oraz 35 SKOK-ami

strzałkaAktywuj alerty BIK

 

W jaki sposób aktywować ochronę przed wyłudzeniem kredytu?

 

To proste.

Wszystko można zrobić online, bez wychodzenia z domu.

Wystarczy, że klikniesz w obrazek, który widzisz u góry i założysz sobie konto w BIK, a następnie potwierdzisz swoją tożsamość. Biuro Informacji Kredytowej musi mieć 100% pewność, że Ty to Ty.

 

Edit!

BIK postanowił uprościć i zautomatyzować proces rejestracji. Ja natomiast postanowiłam przypomnieć ten wpis i go zaktualizować :))

 

Co się zmieniło?

Podczas rejestracji nie musisz już wysyłać skanu swojego dowodu osobistego. Jest to spore ułatwienie i duży ukłon w stronę osób, które niechętnie podchodzą do tematu wysyłania skanu DO przez Internet ;))

 

A więc, jeśli do tej pory jedyną rzeczą, która powstrzymała Cię przed aktywacją alertów BIK, był wymóg przesłania skanu DO, to musisz wiedzieć, że tego wymogu już nie ma :DD

 

Teraz wystarczy, że:

  • podasz swoje dane osobowe widniejące w dowodzie osobistym oraz dane kontaktowe
  • wykonasz przelew weryfikacyjny, czyli przelejesz 1 zł na konto BIK-a w celu weryfikacji Twojej osoby. Oczywiście przelew musi zostać wykonany z Twojego konta. I tutaj w tym miejscu warto podkreślić, że bardzo ważne jest to, aby dane widniejące na przelewie były zgodne z tymi, które podasz wypisując formularz rejestracji
  • aktywacja konta nastąpi poprzez kliknięcie w link aktywacyjny. Otrzymasz go drogą mailową, po tym jak BIK pozytywnie zweryfikuje Twoje dane. Po kliknięciu w link otrzymasz również SMS z kodem autoryzacyjnym. Wpiszesz kod, ustawisz swoje hasło do logowania i gotowe :)) Od tej pory będziesz już posiadaczem konta w portalu BIK.

 

 

Zobacz również:

Do czego jeszcze może Ci się przydać konto w BIK?ochrona przed wyłudzeniem kredytu

Link umieszczony w artykule to tzw. link afiliacyjny.

Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się aktywować alerty BIK za pomocą podanego przeze mnie linku, to ja otrzymam drobną prowizję. Co umożliwi mi rozwój blogaska.

 

Co ważne:

opłata za alerty BIK wynosi 24 złote i  jest taka sama niezależnie od tego czy zdecydujesz się założyć je korzystając z mojego linku afiliacyjnego czy też nie. Czyli tak naprawdę Ty nic nie tracisz, a blogasek może zyskać :))

 

Piszę o tym otwarcie, ponieważ zgodnie z przyjętymi przeze mnie zasadami i moim własnym kodeksem wartości, na blogu polecam i opisuję tylko te produkty i usługi, z których sama korzystam i z których jestem zadowolona. Wychodzę bowiem z założenia, że skoro w moim przypadku okazały się przydatne, to Tobie również mogą się przydać.

Jeśli uznasz, że Alerty BIK to usługa, która będzie dla Ciebie przydatna, to będzie mi niezmiernie miło, gdy do jej aktywacji wykorzystasz podany przeze mnie link. Z góry serdecznie Ci dziękuję ♥ ♥ ♥

oszczednapolka

 

Usługę przetestowałam na własnej skórze. Z całą pewnością mogę napisać, że pieniądze, które wydaję na jej posiadanie to najlepiej wydane 2 złote miesięcznie.

  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *