Jak zacząć oszczędzać? 7 PROSTYCH KROKÓW

jak zacząć oszczędzać rady porady wskazówki

Stale to powtarzam, więc doskonale już to wiesz, że warto oszczędzać. Jeśli jesteś moim Czytelnikiem i regularnie czytasz moje wpisy, to jednym tchem potrafisz wymienić wszystkie zalety wynikające z systematycznego oszczędzania. Obudzona/y w środku nocy sypiesz cytatami, które nawet najbardziej rozrzutną osobę na świecie zachęciłyby do odkładania pieniędzy. Ale… czy wiesz co doradzić osobie, która spyta Cię….  jak zacząć oszczędzać?

Jeśli nie, nic się nie martw. Zaraz wszystko będzie dla Ciebie jasne.

 

* * *

 

JAK ZACZĄĆ OSZCZĘDZAĆ?


KROK 1.

 Uwierz, że się da 

Może zabrzmi to trochę banalnie, ale uwierz, że każdy może oszczędzać. Ty również. Nawet jeśli w tej chwili myślisz sobie, że to niemożliwe, bo przecież mało zarabiasz.

Większość ludzi nie uzmysławia sobie tego, że w życiu nie chodzi o to, ile pieniędzy się robi, tylko o to, ile się zachowa

Robert T. Kiyosaki

 

Ponadto, musisz zdać sobie sprawę, że ilość zarabianych pieniędzy odgrywa tu tak naprawdę drugorzędną rolę, ponieważ:

Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy, niż ilość posiadanych pieniędzy 

T. Harv Eker

 

Co ciekawe, by wyrobić w sobie nawyk wystarczy zaledwie 21 dni. Gdy nauczysz się zarządzać swoimi pieniędzmi, wtedy gdy rzeczywiście masz ich mało, to poradzisz sobie z tym również w sytuacji, gdy stan Twoich finansów znacząco się poprawi.

 

 

KROK 2.

 Odrzuć popularne wymówki 

Tak, tak. Nic nas tak nie ogranicza i nie powstrzymuje przed działaniem jak właśnie wymówki.

Odrzuć je natychmiast.

Jedna po drugiej.

Bez zbędnych sentymentów.

 

 

KROK 3.

 Stwórz domowy budżet 

Musisz dokładnie wiedzieć: jaką ilością środków dysponujesz danego miesiąca, a także ile z nich i na co wydajesz.

 

Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom dokąd mają iść zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły

John C. Maxwell

 

Prowadzenie domowego budżetu pomoże Ci w mądry sposób gospodarować posiadanymi środkami. Bardzo ważnym elementem domowego budżetu jest spisywanie ponoszonych przez nas wydatków. Jednak samo spisywanie wydatków to za mało. Równie ważne jest analizowanie, wyciąganie wniosków oraz planowanie.

 

 

KROK 4.

 Wybierz cel, do którego dążysz 

Wybór celu powoduje wzrost motywacji.

Przy czym pamiętaj, że celem Twojego oszczędzania nie może być oszczędzanie samo w sobie. Nie może być nim również sama chęć posiadania pieniędzy. Oszczędzanie pieniędzy tylko po to, by je mieć to domena skąpców. A przecież obydwoje wiemy, że Ty skąpcem nie jesteś, prawda? ;))

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

jak zacząć oszczędzać rady porady wskazówki

KROK 5.

 Zacznij od oszczędzania małych kwot 

To tak na początek.

Chodzi o to, żeby wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Zacznij od odkładania małych kwot i sukcesywnie zwiększaj ich ilość. Szybko się przekonasz, że to właśnie z tych regularnie odkładanych drobnych kwot powstają duże oszczędności.  Słowo klucz w tym przypadku, zapewniające sukces to właśnie regularność w działaniu.

 

KROK 6.

 „Najpierw płać sobie” 

Lubię podpierać się mądrymi cytatami i nie inaczej będzie w tym przypadku ;))

 

Nie oszczędzaj tego co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj co zostanie po odłożeniu oszczędności 

Warren Buffet

 

Prawda jest taka, że im dłużej zwlekamy z odłożeniem oszczędności, tym większe prawdopodobieństwo, że nam się to po prostu nie uda. Dlatego też zamiast czekać z tym do końca miesiąca – odwróć kolejność. Najpierw zapłać sobie :))

Odłóż kwotę, którą chcesz w danym miesiącu zaoszczędzić przelewając ją na konto oszczędnościowe. Opłać rachunki. Żyj za to co zostanie. 

 

 

KROK 7.

 Otwórz konto oszczędnościowe 

Chowanie pieniędzy w poduszkę zupełnie się nie sprawdza, a wypychanie skarpetek gotówką już dawno wyszło z mody ;))

Trzymanie dużej ilości gotówki w domu, z mojego punktu widzenia, kompletnie nie ma sensu. Podobnie jak trzymanie dużej ilości środków na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Zatem w XXI wieku posiadanie konta oszczędnościowego to Twoje must have.

 

 

JAK ZACZĄĆ OSZCZĘDZAĆ?


Rozpisałam się troszkę na ten temat, ale teraz gdy ktoś z Twoich znajomych zada Ci pytanie: jak zacząć oszczędzać? będziesz znać odpowiedź. A jeśli zdarzy Ci się, że zapomnisz powyższej argumentacji (bo przecież tak się czasem zdarza) to śmiało odsyłaj go na mój blog :))

 

Jak to wygląda u Ciebie? Oszczędzasz czy dopiero masz zamiar zacząć? A może masz już jakieś doświadczenia w temacie oszczędzania pieniędzy i zechcesz się nimi podzielić? Pisz śmiało w komentarzu :))

 


Psssst!


 

⬇ Przeczytaj także:

  1.  „Dlaczego warto oszczędzać pieniądze” ← przeczytaj, jeśli chcesz poznać powody, dla których warto posiadać oszczędności. Wypisałam ich, aż 7!

  2.  „5 cytatów, które zmotywują Cię do oszczędzania”  ← tutaj znajdziesz cytaty, które nie tylko motywują, ale również edukują, w jaki sposób rozważnie podchodzić do swoich wydatków

  3.  „9 wymówek, przez które nie oszczędzasz”  ← jestem przekonana, że odrzucisz je wszystkie, po przeczytaniu tego artykułu ;))

  4.  „Na czym nie warto oszczędzać?”  ← przyzwyczaiłam Czytelników do tego, iż piszę o tym jak oszczędzać pieniądze, na czym oszczędzać i dlaczego warto to robić. Tutaj dla odmiany wymieniam na czym nie warto oszczędzać

  5.  „Mity dotyczące oszczędzania”  ← wybrałam trzy najpopularniejsze i po kolei się z nimi rozprawiam

Podoba Ci się artykuł? Pokaż go innym 🖤

One Reply to “Jak zacząć oszczędzać? 7 PROSTYCH KROKÓW”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *