Jak zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu i w szybki sposób zastrzec swój dowód osobisty?

jak zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu

Zastanawiałaś się może kiedyś, jak zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu? Czy w ogóle da się to zrobić, a jeśli tak to w jaki sposób?

Nie tak dawno temu pisałam artykuł o tym, że aktywowałam sobie usługę Alertów BIK. Pamiętasz jeszcze ten wpis? Dziś opowiem Ci o dwóch dodatkowych funkcjach, które daje mi posiadanie konta w portalu Biura Informacji Kredytowej. Odkryłam je niczym Krzysztof Kolumb Amerykę, a w tym poście wszystko Ci pięknie opiszę :))

 

 

Usługa zastrzegania dokumentów


Okazuje się, że już sam fakt posiadania konta w portalu BIK daje mi możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego.

W przypadku, gdybym (nie daj Boże!) stwierdziła jego utratę ( np. gdybym niechcący gdzieś go zapodziała lub gdyby ktoś mi go ukradł) to mogę w łatwy sposób go zastrzec. Nie muszę nawet pamiętać jego numeru. Wystarczy, że zaloguję się na swój profil w portalu BIK. Tam z poziomu panelu Klienta (z dowolnego miejsca na świecie) mogę zgłosić jego zastrzeżenie. W konsekwencji będzie to skutkować wyłączeniem dowodu z obiegu :))

Wystarczy jedno kliknięcie w systemie. Informacja o wyłączeniu dowodu osobistego z obiegu, trafiła do wszystkich polskich banków, operatorów sieci komórkowej oraz Poczty. I to w zaledwie kilka minut! To z kolei skutecznie blokuje możliwość posługiwania się nim przez niepowołaną do tego osobę.

Oczywiście, jeżeli dowód został nam skradziony to najpierw należy zastrzec go w systemie BIK, a następnie udać się na Policję, by zgłosić kradzież. I to dokładnie w tej kolejności. Samo zgłoszenie kradzieży dowodu nie jest jednoznaczne z jego zastrzeżeniem. Policja nie ma możliwości, by zastrzec utracony przez nas dokument. To musimy zrobić sami. Z kolei, jeśli w zaginięciu naszego dowodu maczał swoje paluszki złodziej, to należy również pamiętać, że samo zastrzeżenie dokumentu w systemie BIK nie zwalnia nas z obowiązku zgłoszenia popełnienia przestępstwa na Policji.

Usługa zastrzegania dokumentów jest bezpłatna. Aby móc z niej skorzystać wystarczy być Klientem BIK, tzn. posiadać konto w ich portalu.

 

 

Zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu

-zastrzeżenie kredytowe-


Bardzo ciekawa i godna uwagi opcja – przynajmniej z mojego punktu widzenia ;))

Na czym polega i jak to działa? Idea jest prosta. Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie nie masz zamiaru składać wniosku o kredyt lub pożyczkę, to logujesz się na swoje konto w portalu BIK i ustawiasz sobie na nim tak zwane „zastrzeżenie kredytowe”.

Tym prostym sposobem dla firm finansowych, które przystąpiły do systemu zastrzeżenia kredytowego, jest to jasny sygnał, że nie wyrażasz zgody na to, by na Twoje dane osobowe zostało udzielone jakiekolwiek zobowiązanie kredytowe. W przypadku, gdyby ktoś próbował się pod Ciebie podszyć i uzyskać kredyt, to ta próba powinna zostanie skutecznie udaremniona.

 

 Alerty BIK 

Aby móc włączyć usługę zastrzeżenia kredytowego należy posiadać konto w portalu BIK oraz mieć aktywną usługę Alerty BIK. 
Aktywuj alerty BIK

Póki co do programu przystąpiło kilkanaście Instytucji finansowych. W momencie, gdy piszę dla Ciebie ten wpis na liście jest ich dokładnie 14. Troszkę mało – wiem. Przez to sama funkcjonalność systemu nie jest taka, jaka mogłaby być, gdyby baza firm, które przystąpiły do systemu obejmowała wszystkie podmioty współpracujące z BIK. Docelowo taki jest plan.

Trzymam zatem bardzo mocno kciuki, by baza firm przystępujących do systemu rosła z miesiąca na miesiąc. A wraz z nią wzrastała również funkcjonalność tej -jak na moje oko dobrze zapowiadającej się- usługi. Zwłaszcza, że zdecydowałam się ją aktywować ;))

 

To tyle na dziś.


Zapisz się na mój Newsletter!

Bądźmy w kontakcie!

??


 

⬇ Przeczytaj także:

  1.  „Ochrona przed wyłudzeniem kredytu, która kosztuje mnie zaledwie 2 złote miesięcznie” ← jak to możliwe, co to za usługa i czy jestem z niej zadowolona? Przejdź do wpisu i dowiedz się więcej ;))

5 Replies to “Jak zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu i w szybki sposób zastrzec swój dowód osobisty?

  1. Czy od czasu pisania tego artykułu nowe instytucje dołączyły do BIK?
    Czy nadal jest to ta ilość 14 szt?

    1. Z tego co widzę, póki co nic się nie zmieniło, na liście wciąż widnieje 14 Instytucji, które postanowiły dołączyć do programu.

  2. Artykuł opisuje skuteczne metody blokowania możliwości zaciągnięcia kredytu. Wydaje się być łatwo zrozumiały i praktyczny. Dużym plusem jest podanie konkretnych kroków, które można podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć się przed nadmiernym zadłużeniem. Informacje zawarte w artykule są przydatne dla osób mających problemy z kontrolą wydatków lub chcących uniknąć ryzyka błędnego zaciągnięcia kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *