Jak zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu i w szybki sposób zastrzec swój dowód osobisty?

Zastanawiałaś/eś się może kiedyś jak zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu? Czy w ogóle da się to zrobić, a jeśli tak to w jaki sposób?

Nie tak dawno temu pisałam artykuł o tym, że aktywowałam sobie usługę Alertów BIK. Pamiętasz jeszcze ten wpis? Dziś opowiem Ci o dwóch dodatkowych funkcjach, które daje mi posiadanie konta w portalu Biura Informacji Kredytowej. Odkryłam je niczym Krzysztof Kolumb Amerykę, a w tym poście wszystko Ci pięknie opiszę :))

 

Usługa zastrzegania dokumentów

 

Okazuje się, że już sam fakt posiadania konta w portalu BIK daje mi możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego.

W przypadku, gdybym (nie daj Boże!) stwierdziła jego utratę ( np. gdybym niechcący gdzieś go zapodziała lub gdyby ktoś mi go ukradł) to mogę w łatwy sposób go zastrzec. Nie muszę nawet pamiętać jego numeru. Wystarczy, że zaloguję się na swój profil w portalu BIK. Tam z poziomu panelu Klienta (z dowolnego miejsca na świecie) mogę zgłosić jego zastrzeżenie. W konsekwencji będzie to skutkować wyłączeniem dowodu z obiegu :))

Wystarczy jedno kliknięcie w systemie. Informacja o wyłączeniu dowodu osobistego z obiegu, trafiła do wszystkich polskich banków, operatorów sieci komórkowej oraz Poczty. I to w zaledwie kilka minut! To z kolei skutecznie blokuje możliwość posługiwania się nim przez niepowołaną do tego osobę.

Oczywiście, jeżeli dowód został nam skradziony to najpierw należy zastrzec go w systemie BIK, a następnie udać się na Policję, by zgłosić kradzież. I to dokładnie w tej kolejności. Samo zgłoszenie kradzieży dowodu nie jest jednoznaczne z jego zastrzeżeniem. Policja nie ma możliwości, by zastrzec utracony przez nas dokument. To musimy zrobić sami. Z kolei, jeśli w zaginięciu naszego dowodu maczał swoje paluszki złodziej, to należy również pamiętać, że samo zastrzeżenie dokumentu w systemie BIK nie zwalnia nas z obowiązku zgłoszenia popełnienia przestępstwa na Policji.

Usługa zastrzegania dokumentów jest bezpłatna. Aby móc z niej skorzystać wystarczy być Klientem BIK, tzn. posiadać konto w ich portalu.

 

Zastrzeżenie kredytowe

 

Bardzo ciekawa i godna uwagi opcja – przynajmniej z mojego punktu widzenia ;))

Na czym polega i jak to działa? Idea jest prosta. Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie nie masz zamiaru składać wniosku o kredyt lub pożyczkę, to logujesz się na swoje konto w portalu BIK i ustawiasz sobie na nim tak zwane “zastrzeżenie kredytowe”.

Tym prostym sposobem dla firm finansowych, które przystąpiły do systemu zastrzeżenia kredytowego, jest to jasny sygnał, że nie wyrażasz zgody na to, by na Twoje dane osobowe zostało udzielone jakiekolwiek zobowiązanie kredytowe. W przypadku, gdyby ktoś próbował się pod Ciebie podszyć i uzyskać kredyt, to ta próba powinna zostanie skutecznie udaremniona.

Aby móc włączyć usługę zastrzeżenia kredytowego należy posiadać konto w portalu BIK oraz mieć aktywną usługę Alerty BIK. 

strzałka
Aktywuj alerty BIK

Póki co do programu przystąpiło kilkanaście Instytucji finansowych. W momencie, gdy piszę dla Ciebie ten wpis na liście jest ich dokładnie 14. Troszkę mało – wiem. Przez to sama funkcjonalność systemu nie jest taka, jaka mogłaby być, gdyby baza firm, które przystąpiły do systemu obejmowała wszystkie podmioty współpracujące z BIK. Docelowo taki jest plan.

Trzymam zatem bardzo mocno kciuki, by baza firm przystępujących do systemu rosła z miesiąca na miesiąc. A wraz z nią wzrastała również funkcjonalność tej -jak na moje oko dobrze zapowiadającej się- usługi. Zwłaszcza, że zdecydowałam się ją aktywować ;))

oszczednapolka

 

To tyle na dziś. Teraz już wiesz w jaki sposób zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu i w szybki sposób zastrzec swój dowód osobisty

4 Replies to “Jak zablokować możliwość wzięcia niechcianego kredytu i w szybki sposób zastrzec swój dowód osobisty?

    1. Z tego co widzę, póki co nic się nie zmieniło, na liście wciąż widnieje 14 Instytucji, które postanowiły dołączyć do programu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *