Jak uniknąć inflacji stylu życia? 6 WSKAZÓWEK

inflacja stylu życia - jak jej uniknąć

Całkiem niedawno pisałam o zjawisku inflacji stylu życia. Dowiedziałaś się co to takiego, poznałaś mechanizm jej działania. Natomiast dzisiaj pójdę o krok dalej, ponieważ z tego wpisu dowiesz się jak się przed nią bronić. Dlatego też jeśli chcesz wiedzieć jak uniknąć inflacji stylu życia to zapraszam Cię do lektury :))

 

 

JAK UNIKNĄĆ INFLACJI STYLU ŻYCIA?

-jak się przed nią ustrzec?-


 1. Jasno określ swoje maksymalne, miesięczne wydatki 

Niestety, bardzo często większe zarobki oznaczają również większe wydatki, dlatego też tak ważne jest, by z góry ustalić sobie miesięczny limit wydatków z podziałem na konkretne kategorie. Przykładowo: ustal sobie, że od 10.11 – 09.12 na jedzenie wydasz 1200 złotych (300 złotych tygodniowo). Na artykuły higieniczne i środki czystości 250 złotych. Z kolei na kieszonkowe przeznaczysz 100 złotych.

Podanymi kwotami absolutnie się nie sugeruj – pamiętaj, żeby je dostosować do swoich, indywidualnych potrzeb. Podobnie z kategoriami. Ja wypisałam te, z których faktycznie korzystam. Twoje od moich mogą się, rzecz jasna, różnić. Samo ustalenie miesięcznych limitów wydatków dla poszczególnych kategorii to dopiero połowa sukcesu. By móc mówić o pełnym sukcesie należy bardzo konsekwentnie trzymać się swoich postanowień.

Nie jest to wcale takie łatwe. Szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem domowego budżetu i oszczędzaniem pieniędzy. Nie zniechęcaj się jednak jakimiś drobnymi potknięciami. One się przecież zdarzają. Każdemu. Zwłaszcza na początku. Pamiętaj, że z każdym kolejnym dniem, tygodniem, miesiącem zdobywasz cenne doświadczenie. Zapanowanie nad własnymi finansami będzie Ci przychodzić z coraz większą łatwością.

 

 

 2. odkładaj nadwyżki finansowe 

Prawda jest taka, że jeśli do tej pory doskonale radziłaś sobie żyjąc za pieniądze „sprzed podwyżki”, to teraz – po jej otrzymaniu – równie dobrze możesz się (bez tych dodatkowych pieniędzy) obejść.

A więc skoro teraz, każdego miesiąca, masz o 500 złotych więcej w portfelu, to najgorsze co z tą nadwyżką możesz zrobić, to całość lub znaczną część przeznaczyć na bieżącą konsumpcję.

Jak uniknąć inflacji stylu życia? Na początek odkładaj choćby 50% z puli tych dodatkowych środków. Na przykład jedną część podwyżki w kwocie 250 złotych odkładasz, a drugie 250 złotych przeznaczasz na dodatkową konsumpcję i podniesienie standardu swojego życia. Oczywiście z czasem warto zwiększyć kwotę odkładanych nadwyżek pieniężnych do 60%, 80% a nawet 100% ;))

Pamiętaj, że comiesięczne nadwyżki finansowe powinny powiększać kwotę Twoich oszczędności, a nie wydatków. To bardzo ważne, więc zanotuj sobie, zapamiętaj, weź do serca i wprowadź w życie.

 

 

 3. Naucz się rozróżniać swoje potrzeby od zachcianek 

Zdaję sobie sprawę, iż w dzisiejszych czasach, mocno przesiąkniętych ideą konsumpcjonizmu, bardzo łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. I stracić rozeznanie. Zwłaszcza, że granice między „potrzebuję” a „chcę” bardzo często się zacierają.

Warto jednak nauczyć się rozróżniać swoje potrzeby od zachcianek. Tym bardziej, że tak się jakoś dziwnie składa, że im więcej człowiek zarabia, tym więcej „potrzebuje”. A przynajmniej tak mu się tylko wydaje. Pamiętaj, że rezygnując z chwilowych zachcianek i niepotrzebnych wydatków, będziesz w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. W późniejszym czasie możesz je przeznaczyć na przyjemności, które sprawią Ci długotrwałą, a nie tylko chwilową frajdę.

 

 

 4. Nie opieraj swojej własnej wartości na wartości posiadanych przez siebie przedmiotów 

Jeśli kupisz sobie piękny apartament, będziesz otaczać się drogimi i luksusowymi przedmiotami to nie oznacza to, że od tej pory będziesz bardziej wartościowym człowiekiem. Oznacza to tylko tyle, iż od tej pory będziesz posiadaczem tych dóbr.

I tak przy okazji: nie daj też sobie wmówić, że drogie auto i piękna, luksusowa willa to wyznaczniki sukcesu. Oczywiście, gdy widzisz „kogoś” kto jeździ pięknym, luksusowym i drogim autem, na ręku ma złotego roleksa, a na nosie Ray-Bany, to masz nieodparte wręcz wrażenie, iż ten człowiek osiągnął sukces. Życie nie jest jednak takie oczywiste jak mogłoby nam się zdawać. Często jest tak, że to co widzimy to tylko gra pozorów. A my – ludzie, zazwyczaj, wyrabiamy sobie opinię na dany temat, znając tylko część faktów. Widząc tylko niewielki fragmencik, wręcz bardzo mały ułamek cudzego życia.

W rzeczywistości może być tak, że ten „ktoś” kogo początkowo bierzesz za człowieka sukcesu tonie w długach, nie śpi po nocach i ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. A te drogie przedmioty, które widzisz to jedynie atrybuty, którymi próbuje zbudować swój wizerunek.

inflacja stylu życia - jak jej uniknąć

 5. NIE BIERZ KREDYTÓW KONSUMPCYJNYCH 

To najdroższy pieniądz na rynku, jaki tylko można sobie wyobrazić.

  • Po pierwsze: już samo posiadanie długów oddala Cię od osiągnięcia wolności finansowej. Bardzo często na wiele długich lat.
  • Po drugie: spłata kredytu wiąże się również ze spłatą odsetek. Nie ma co ukrywać – nie są one wcale takie małe.
  • Po trzecie: wzięcie kredytu wiąże się także z ryzykiem. Ciężko jest przecież przewidzieć co przyniesie nam jutro. To, że dzisiaj stać Cię na spłatę raty, wcale nie musi oznaczać, że będzie tak również za kilka miesięcy.

Takie jest niestety życie. Dzisiaj możemy mieć świetnie płatną pracę, a jutro Szef może nam wręczyć zwolnienie. I to nawet nie z naszej winy. Jeśli dodatkowo opieramy swoje bezpieczeństwo finansowe na jednej wypłacie (!) czyli nie posiadamy żadnych oszczędności, to bardzo łatwo popaść w poważne tarapaty. Miej to proszę na uwadze.

 

 

 6. Pilnuj, aby wydatki rosły znacznie wolniej, niż osiągane PRZez ciebie dochody 

Nawet jeśli z biegiem czasu Twoje wynagrodzenie będzie znacząco rosnąć (czego z całego serca Ci życzę), to trzymaj swoje domowe finanse w ryzach. Nigdy nie doprowadzaj do sytuacji, w której Twoje wydatki będą rosnąć szybciej, niż osiągane dochody. Zamiast żyć ponad stan, żyj poniżej swoich finansowych możliwości.

 


Mam Newsletter!


Jak zwykle się rozpisałam ;)) Znasz już moje sposoby na to jak uniknąć inflacji stylu życia. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli w komentarzu dopiszesz swoje własne. A więc, jeśli wiesz jak uniknąć inflacji stylu życia, to pisz śmiało! Czekam na Twój komentarz :))

 

⬇ Przeczytaj także:

  1.  „Kontrola wydatków” ← przeczytaj, jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób kontrolować swoje wydatki

  2.  „Potrzeba czy zachcianka?”  ← z tego wpisu dowiesz się, jak to rozpoznać czy coś jest Twoją faktyczną potrzebą, czy może tylko chwilową zachcianką

  3.  „3 zasady, które pomogą Ci trzymać domowe finanse w ryzach”  ← z tego wpisu dowiesz się, jakimi zasadami warto kierować się podczas zarządzania swoim własnym, domowym budżetem

9 Replies to “Jak uniknąć inflacji stylu życia? 6 WSKAZÓWEK

  1. Dawno nie przeczytałem tak konkretnego wpisu. Myślę, że jeśli Polacy przeczytaliby Twój artykuł to mogłoby to zmienić ich sytuacje finansową. Moje pytanie jest skoro oszczędzasz to na co te oszczędzone pieniądze wydasz i jak długo oszczędzasz? Następnie po otrzymaniu odpowiedzi odniosę się do pkt 5 bo mam trochę inne podejście…

    1. Dziękuję Karol za miłe słowa. Odpowiadając na Twoje pytanie: oszczędzam od kilku lat.
      Zaoszczędzone pieniądze wydam m.in na podróże (cele krótkoterminowe).
      W najbliższych planach mam również cele długoterminowe (np. emerytura, inwestycje).
      Ważny element moich oszczędności stanowi fundusz awaryjny i f. bezpieczeństwa.

      1. Jeśli chodzi o kredyty to uważam że biorąc kredyt kupujemy bezcenny czas. Przykład można zbierać 5000 zł i polecieć do Grecji za 3 lata bez kredytu albo można wziąć kredyt i polecieć do Grecji dziś. Która opcja jest lepsza? Najlepiej byłoby gdyby odsetki z Twoich oszczędności pokrywały rate Twojego kredytu.

        1. Zupełnie się z Tobą nie zgodzę 😉
          Postępuję według jednej prostej zasady: jeśli mnie na coś nie stać, to tego nie kupuję. Nie biorę kredytów konsumpcyjnych tylko po to, by mieć na już coś, na co nie pozwalają mi aktualne zarobki / oszczędności. A więc jeśli nie stać mnie na to, żeby sfinansować lot do Grecji z własnych środków, to po prostu tam nie polecę. A odsetki z oszczędności wolę przeznaczyć na coś innego, niż rata kredytu 😉

          1. Jeśli by praktykować Twoją zasadę to wiele inwestycji byłoby nie wykonanych. Kredytowanie stylu życia to normalna sprawa. Ważne by było to dostosowane do dochodów danej osoby. Takie moje zdanie. Czyli wg Ciebie kupisz mieszkanie za gotówę?

          2. Jakie inwestycje masz konkretnie na myśli?
            Ja uważam, że zakup mieszkania ze środków własnych nie jest czymś nierealnym.
            Nie jest to co prawda łatwe, wymaga zarówno czasu, jak i determinacji w dążeniu do tego celu, ale jest to do zrobienia.

  2. Człowiek uczy się całe życie. Dla mnie pojęcie inflacji stylu życia to zupełna nowość. Oczywiście mnie to zainteresowało. Uczę się cały czas oszczędzania i tzw. inteligencji finansowej. Długa droga przede mną, ale sama świadomość, co jest ważne, już mnie prowadzi do celu 🙂 Na pewno jestem bardzo zainspirowana tym artykułem, dziękuję!

    1. Zgadzam się z Tobą całkowicie – człowiek uczy się całe życie (nawet mi się zrymowało) 😀
      Jest mi niezmiernie miło, że napisany przeze mnie artykuł Cię zainspirował.
      Powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *