Dlaczego warto oszczędzać pieniądze

dlaczego warto oszczedzac

Jak przystało na Oszczędną Polkę będę – z uporem przysłowiowego maniaka – zachęcać Cię do oszczędzania pieniędzy. I to przy każdej nadarzającej się okazji. Z tego wpisu dowiesz się dlaczego warto oszczędzać pieniądze i jakie konkretne korzyści może Ci to przynieść ;)))

 

 

 

Dlaczego warto oszczędzać?


Odpowiedź może być tylko jedna – bo oszczędzanie ma sens i każdy z nas powinien mieć w zanadrzu wolne środki, czyli takie, z których może skorzystać w dowolnej chwili bez konieczności rezygnacji z bieżących potrzeb. Oczywiście na poparcie mojej tezy mam kilka mocnych argumentów i nie zawaham się ich użyć :))

Dlatego też, jeśli nadal nie oszczędzasz, bo nie widzisz w tym żadnego sensu albo właściwie nie wiesz, jakie realne korzyści może Ci to przynieść to ten wpis jest z pewnością dla Ciebie.

 

 1. Pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa 

To jeden z pierwszych argumentów, które przychodzą mi do głowy.
Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo finansowe. Z pewnością nie raz przekonałaś się na własnej skórze, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. I choć mentalnie nie sposób przygotować się na wszystkie sytuacje, które w przyszłości mogą nam się przytrafić, to jestem przekonana, że finansowo powinniśmy być na nie gotowi.

 

Wypadek, choroba uniemożliwiająca dalszą pracę, zwolnienie z pracy…. Z pewnością jesteś w stanie wyobrazić sobie wiele więcej takich sytuacji, w których posiadanie sporego zapasu gotówki bardzo nam się przyda. Gdy już zbudujesz swój fundusz bezpieczeństwa zyskasz nie tylko wspomniane już wcześniej poczucie finansowego bezpieczeństwa, ale również komfort i spokojny sen. Nie będziesz musieć martwić się tym, co przyniesie jutro i zaczniesz odważnie patrzeć w przyszłość.

Zaryzykuję wręcz stwierdzenie, że środki odłożone „na czarną godzinę” sprawiają, iż…

 

 2. Omija Cię pech ( i to szerokim łukiem) 

Nie sposób tego wytłumaczyć, ale jakimś dziwnym trafem auto odmawia posłuszeństwa i żąda natychmiastowej wizyty u mechanika dokładnie wtedy, gdy wydanie co najmniej kilku dodatkowych stówek jest nam bardzo nie na rękę. A że nieszczęścia lubią chodzić parami to solidarnie z samochodem strajkuje również pralka, której nagle odechciało się zmieniać brudne rzeczy w czyste. Brzmi znajomo?

 

Konfiguracja „nieszczęść” jest oczywiście dowolna, tak więc w Twoim przypadku w parze z lodówka może pójść komputer. Albo telefon. Albo coś zupełnie innego. Prawdą jest jednak fakt, iż im mniej jesteśmy przygotowani na jakieś kryzysowe sytuacje tym większe prawdopodobieństwo, że takowe nam się przytrafią. Złośliwość rzeczy martwych. Ot co!

 

Z mojego doświadczenia wynika, iż posiadanie środków „na czarną godzinę” niejako odczarowuje pecha. To trochę tak jak w przypadku noszenia z sobą parasola. Jeśli wychodząc z domu przezornie weźmiesz go z sobą to masz prawie jak w banku, że Ci się nie przyda. I odwrotnie. Jeśli zawsze zabierasz go z sobą, niezależnie od prognoz pogody to spróbuj, choć raz zostawić go w domu a przekonasz się, że akurat tego dnia przydałby Ci się tak bardzo jak nic innego na świecie.

 

Oczywiście, posiadanie oszczędności nie sprawi, że już nigdy przenigdy nie dopadną Cię żadne awaryjne sytuacje. One prędzej czy później przytrafią się każdemu, ale:

  • po pierwsze: jeśli się na nie przygotujesz to będą Ci się przytrafiać dużo rzadziej
  • po drugie: drobna awaria nie zamieni się u Ciebie w katastrofę finansową

Warto zawczasu zatroszczyć się o swoje finanse i zbudować solidny fundusz awaryjny.
Wolne środki na podorędziu pozwolą Ci uniknąć wielu stresujących sytuacji.

 

 3. Podnoszą pewność siebie 

A dodatkowo wraz ze wzrostem zgromadzonych na koncie środków rośnie również poczucie własnej wartości.

Nie boisz się „postawić” szefowi, jeśli ten próbuje dać Ci dodatkowo nowe obowiązki, nie proponując w zamian wyższego wynagrodzenia. Nie obawiasz się utraty pracy, bo wiesz, że będziesz mieć, za co żyć dopóki nie poszukasz sobie nowego zajęcia.

Ponadto posiadając oszczędności możesz podejmować odważne decyzje. Wiele osób posiadając pokaźne zaplecze finansowe zmienia pracę lub wręcz decyduje się na założenie własnej działalności.

powody dla ktorych warto oszczedzac

 

 4. Pomagają spełniać marzenia i realizować cele 

Marzysz o podróży dookoła świata?
Planujesz zakup mieszkania? A może chciałabyś kupić sobie nowy telefon?

Lista naszych życzeń, marzeń i pragnień potrafi być długa. A co za tym idzie również kosztowna. Niestety bez posiadania oszczędności nie da się spełnić żadnego z nich.

 

 5. Dają niezależność 

W chwili, gdy przydarzy Ci się w życiu jakaś kryzysowa sytuacja, nie musisz nerwowo szukać źródła, z którego szybko można pozyskać kasę. Nie musisz prosić o pożyczkę wśród rodziny lub znajomych. Nie musisz składać wniosku o kredyt konsumpcyjny w Banku lub co gorsza biec po „chwilówkę”.

 

 6. Dają możliwość wyboru 

Wyobraź sobie, że masz problemy ze zdrowiem. Chcesz skonsultować swój przypadek z lekarzem. Mając oszczędności masz wybór: albo czekasz na wizytę u specjalisty kilka miesięcy albo wypłacasz gotówkę z konta oszczędnościowego i umawiasz się prywatnie. Oczywiście logiczne jest, że jeśli zależy Ci na czasie oraz cenisz sobie własne zdrowie wybierzesz opcję nr 2. Jednakże masz wybór. Osoby, które nie posiadają żadnych oszczędności tego wyboru nie mają.

Albo inny przykład. Dużo przyjemniejszy niż ten poprzedni. Wyobraź sobie, że wybierasz się na wakacje. Masz oszczędności, które zgromadzisz sobie na koncie oszczędnościowym, roboczo nazwanym przez Ciebie funduszem wakacyjnym. Sumiennie odkładasz pieniądze przez cały rok, więc uzbierała się tam całkiem pokaźna kwota. Teoretycznie stać Cię na to, by spędzić urlop pod palmami, na jednej z hiszpańskich wysp.

Ty jednak pakujesz plecak (tylko same najpotrzebniejsze rzeczy), zabierasz namiot i ruszasz w Polskę. I to nie dlatego, że nie stać Cię na nic innego. Tylko dlatego, że lubisz w ten sposób spędzać swój wolny czas i świadomie dokonujesz wyboru. Wybierasz to na co masz ochotę.

Osoba, która nie posiada oszczędności nie ma wyboru. Nie stać jej na wakacje takie, jakie by chciała, więc spędzi je w domu, od czasu do czasu dla rozrywki jeżdżąc nad pobliskie jezioro.

 

 7. Oszczędzanie daje nie tylko korzyści, ale również sprawia satysfakcję 

To taki dodatkowy bonus. Zawsze przecież miło jest popatrzeć jak oszczędności na naszym koncie rosną. Satysfakcja, duma i zadowolenie z samego siebie gwarantowane.

 

Uf!
Dobrnęliśmy do końca.
Napisanie tego – notabene – pierwszego tekstu na blogu zajęło mi dwa dni. W sumie użyłam 1010 wyrazów. Ale teraz już doskonale wiesz dlaczego warto oszczędzać pieniądze. Mam nadzieję, że tym wpisem przekonałam Cię, że ich oszczędzenie ma sens.

 

 

Teraz Twoja kolej


Jeśli przychodzą Ci do głowy jeszcze jakieś inne powody, dlaczego warto
oszczędzać pieniądze – pisz śmiało w komentarzach. Chętnie poczytam.


Niezmiennie zachęcam do zapisu na mój Newsletter. Gwarantuję zero spamu – też go nie lubię ♥⬇ Przeczytaj także:

  1.  „5 cytatów, które zmotywują Cię do oszczędzania!” ← tutaj znajdziesz 5 cytatów, które zmotywują Cię do oszczędzania pieniędzy, a także nauczą rozważnego podejścia do wydatków

  2.  „Jak zacząć oszczędzać? 7 prostych kroków”  ← a tu daję wskazówki, które pomogą Ci wreszcie zacząć oszczędzać pieniądze

  3.  „Dlaczego oszczędzanie nie jest popularne?”  ← tutaj z kolei wyjaśniam dlaczego wielu ludziom oszczędzanie pieniędzy źle się kojarzy

 

Podoba Ci się artykuł? Pokaż go innym 🖤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *