Czym właściwie jest ta słynna niezależność finansowa?

czym jest niezależność finansowa

Jako, że obiecałam więcej wpisów o tematyce poświęconej niezależności finansowej, to temat powraca jak bumerang :)) Ten wpis jest kontynuacją rozpoczętej tydzień temu serii artykułów mówiących na ten właśnie temat. Dziś wyjaśnię czym jest niezależność finansowa, co faktycznie kryje się pod tym pojęciem i w jaki sposób należy ją rozumieć.

 

 

Czym jest niezależność finansowa

-główne założenia-


 • Twój comiesięczny dochód pasywny zapewnia Ci więcej pieniędzy, niż wydajesz na życie
 • a więc możesz nie pracować, a mimo to masz za co żyć

 

Jak łatwo zauważyć o niezależności finansowej mówimy w momencie, gdy nie musisz wykonywać pracy, by mieć pieniądze na swoje utrzymanie. Oczywiście, to że nie musisz pracować, wcale nie oznacza, że nie możesz tego robić ;))

Osoba wolna finansowo, bez zbędnych wyrzutów sumienia, wykreśla ze swojego słownika zdanie „muszę pracować” i zastępuje je dużo przyjemniejszym w odbiorze „chcę to robić”. O tym jak wielka to różnica chyba nikogo przekonywać nie trzeba.

 

 

Dochód pasywny

-co to takiego?-


Dochód pasywny to rodzaj dochodu, który można regularnie otrzymywać bez konieczności ciągłego angażowania swojej osoby w wykonywanie danej pracy. Brzmi jak bajka. Jednak żeby nie było aż tak różowo, musisz wiedzieć, iż nie jest to coś co spada -jak przysłowiowa- gwiazdka z nieba. Na to, by cieszyć się z osiągania dochodu pasywnego należy sobie solidnie zapracować. Idea jest prosta:

Wykonujesz daną pracę raz, a zysk czerpiesz przez dłuższy, bliżej nieokreślony czas

 

Dlaczego bliżej nieokreślony?

 Przykładowo: 

 • jeśli napiszesz i wydasz swoją własną książkę, to jej sprzedaż będzie dla Ciebie generować zysk dopóki znajdą się chętni, by ją od Ciebie kupić
 • jeśli postanowisz kupić mieszkanie na wynajem, to będziesz na tym zarabiać dopóki znajdą się chętni, by je od Ciebie wynajmować lub dopóki Ty sam/a nie zadecydujesz o tym, by je sprzedać

czym jest niezależność finansowa

 

Niezależność finansowa

-marzenie czy mrzonka?-


Zastanawiałam się ostatnio:

 • czy wolność finansowa to faktycznie coś, do czego wszyscy powinniśmy dążyć?
 • jak wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy, że można ją osiągnąć, uznając ją za mrzonki i coś do czego nie da się dojść własną pracą?
 • ilu z nich naiwnie wierzy, że prawdziwą niezależność finansową byłaby im w stanie zapewnić tylko i wyłącznie wygrana na loterii?

 

I choć nie znam odpowiedzi na te wszystkie pytania, to wiem jedno.

Osiągnięcie finansowej niezależności nie jest proste. Nie ma gwarancji, że w ogóle kiedykolwiek ją osiągniemy.

 

Podobnie jak nie każda mała dziewczynka zostanie słynną piosenkarką i nie każdy mały chłopiec grający w piłkę zostanie zawodowym piłkarzem. Pomimo wielu starań; setek treningów; wielkich nadziei; planów; ambicji. Tak samo nie każdy człowiekiem stanie się wolny finansowo. I trzeba mieć tego pełną świadomość.

 

 Ale! 

Czy to oznacza, że w takim razie lepiej jest w ogóle się o nią nie starać? Moim zdaniem absolutnie nie! Podobnie jak uprawianie sportu dobrze wpływa na zdrowie i pozwala nam odpowiednio zadbać o kondycję fizyczną, tak dążenie do niezależności finansowej ma pozytywny wpływa na nasze finanse. Nawet jeśli z jakiś powodów nie uda nam się jej osiągnąć, to pozwoli nam to je porządnie uporządkować. A jak wiadomo porządek w finansach i życie bez długów to w dzisiejszych czasach spory sukces :))

 

???


To jak? Widzimy się na mailu?

⭐?⚫?


 

Aaaaaa i jest jeszcze coś mega ważnego, o czym musisz wiedzieć! Na blogu pojawiła się ostatnio pewna nowość! I tą nowością jest Pasaż Produktów Finansowych! A Ty jako moja Czytelniczka / mój Czytelnik, masz do niego niczym nieograniczony dostęp ?✨?

 

 

Pasaż Produktów Finansowych


To takie miejsce, w którym zebrałam wszystkie aktualne oferty Banków oraz innych Instytucji Finansowych [m.in Biura Informacji Kredytowej (w skrócie zwanego BIK), którego alerty dotyczące próby wyłudzenia kredytu cały czas niezmiennie polecam]

 

Jak to wygląda od środka?

Przekonasz się, jak już klikniesz w poniższy banner :)) Ale ok, nie będę taka i pokrótce opiszę Ci jak to wygląda

 • Pasaż Produktów Finansowych składa się z trzech sekcji. Jednak łatwiej będzie mi Ci wytłumaczyć, o co w tym wszystkim chodzi, jeśli w uproszczeniu nazwę je stronami ;))
   • lewa strona ekranu: tutaj znajdziesz oferty produktów finansowych dostępne obecnie na rynku. Mają one ciekawe warunki, bardzo często są to oferty promocyjne. Jak z pewnością zauważysz, w tym miejscu również znajduje się specjalnie wydzielona sekcja, w której pojawiły się “programy niefinansowe”
   • centrum: na stronie startowej, a więc tej, która ukaże Ci się zaraz po kliknięciu w poniższy banner, umieściłam produkty bankowe. Jak zawsze, niezmiennie polecam Twojej uwadze ofertę przygotowaną przez Bank Millennium. Korzystam z ich usług od lat i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że jestem zadowolona
   • prawa strona to “produkty polecane”: jak sama nazwa wskazuje, to tutaj znajdziesz produkty Instytucji Finansowych, które z czystym sumieniem mogę Tobie polecić, ponieważ przetestowałam je na swojej skórze
 • Produkty finansowe zaprezentowane w Pasażu nie stanowią rankingu
 • Pamiętaj proszę, aby każdorazowo przed skorzystaniem z jakiejkolwiek przedstawionej w Pasażu Produktów Finansowych oferty/promocji dokładnie sprawdzić jej warunki! :)))

premia za założenie konta

 

Wracając jeszcze na chwilę do tematu dzisiejszego wpisu: czy nim przeczytałaś/eś ten artykuł wiedziałaś/eś czym tak naprawdę jest ta słynna niezależność finansowa?

 

Dziękuję za dziś! ?

Do zobaczenia w kolejnym wpisie!

 

⬇ Przeczytaj także:

 1.  „Błędne wyobrażenia na temat wolności finansowej” ← tutaj znajdziesz odpowiedź na pytanie: „czym nie jest wolność finansowa”

 2.  „Powody, dla których każda kobieta powinna posiadać własne pieniędze”  ← jeśli mylisz niezależność finansową z samodzielnością finansową – koniecznie zajrzyj do tego wpisu ♥

 3.  „Czego nauczył nas 2020 rok?”  ← tutaj zobaczysz, jakie finansowe lekcje (aż 9!) zaserwował nam miniony rok

11 Replies to “Czym właściwie jest ta słynna niezależność finansowa?

 1. Witaj, i to jest zdroworozsądkowe podejście do tematu. jest tyle blogów i „specjalistów” którzy mówią o tej niezależności ze zaczęłam mieć wyrzuty dlaczego jeszcze tego nie osiągnęłam. A to przecież nie o to chodzi. Jeśli pracujemy i to co robimy daje nam satysfakcję, to dlaczego nie mamy pracować? W życiu trzeba próbować różnych rzeczy, i jeśli trafi się okazja i będziemy mieć mozliwość zainwestować np. w nieruchomość na wynajem to czemu nie. Trzeba mieć świadomość o istnieniu różnych możliwości, ale myślę że nic na siłę i wbrew sobie. Pozdrawiam

  1. Cieszę się, że przedstawione przeze mnie podejście do tematu jest Ci bliskie. Takie komentarze to miodek na ? :))

 2. Ja o niezależności finansowej pierwszy raz usłyszałam w mlm-ach 🙂 Oczywiście tam było to wychwalane pod niebiosa i propagowane jako jedyny słuszny styl życia. Z czasem życie zweryfikowało te poglądy. Z naiwnych stały się bardziej świadome 🙂 Dalej jest to dla mnie fajna idea – jednak tak jak piszesz – nie za wszelką cenę. Jestem na etapie bez długów i z dodatkowymi dochodami osiąganymi bez zaangażowania czasu 🙂 Jednak kwota ciągle jest zbyt mała by żyć tylko z tego 🙂 Mimo to – biorąc pod uwagę jak ogromny przeskok w świadomości i finansach zrobiłam w ostatnich 10-latach 🙂 Kto wie co będzie za kolejnych 10 lat 🙂 Znowu jestem mądrzejsza niż byłam 🙂 I w sumie tego życzę nam wszystkim 🙂 Zdobywania wiedzy i wykorzystywania jej w praktyce 😉 Skutecznie

  1. Dziękuję za komentarz :*
   Wydaje mi się, że o to właśnie chodzi. By poszerzać swoją wiedzę i -tak jak słusznie piszesz- wykorzystywać ją w praktyce. Równie ważne jest zauważanie swoich sukcesów. Możesz być z siebie dumna! :))

 3. To takie proste – ale w rzeczywistości już nie tak bardzo. Żeby osiągnąć niezależność finansową trzeba mieć sporo szczęścia, dobre warunki wejścia i ciężko pracować. A dzisiejszy świat przygniecie Cię swoim butem na każdym kroku..

  1. Najpierw musisz mieć hajs na zakup mieszkania lub talent do napisania książki.Zyjesz na razie z pisania głupich artykułów o niczym.Jakos nie możesz stwierdzić że człowiek bez talentów i pieniędzy potrafi mieć dochód pasywny bo oczywiste że tak nie jest

 4. Niezależność finansowa to „stan”, do którego każdy powinien dążyć, lecz 99% społeczeństwa może i by chciało, ale na „chęci” jedynie się kończy 🙂

  Pozdrawiam
  Kamil Kondel

  1. Najpierw musisz mieć hajs na zakup mieszkania lub talent do napisania książki.Zyjesz na razie z pisania głupich artykułów o niczym.Jakos nie możesz stwierdzić że człowiek bez talentów i pieniędzy potrafi mieć dochód pasywny bo oczywiste że tak nie jest

 5. Cięzko osiągnąć niezależność finansową i nic potem nie robić. Zdobycie dużej fortuny nie pozwala siedzieć i nic nie robić, bez dobrego biznesu lub wygranej w loterii uważam, że osiągniecie niezależności finansowej jest niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *