Czym właściwie jest ta słynna niezależność finansowa?

czym jest niezależność finansowa

Jako, że obiecałam więcej wpisów o tematyce poświęconej niezależności finansowej, to temat powraca jak bumerang :)) Ten wpis jest kontynuacją rozpoczętej tydzień temu serii artykułów mówiących na ten właśnie temat. Dziś wyjaśnię czym jest niezależność finansowa, co faktycznie kryje się pod tym pojęciem i w jaki sposób należy ją rozumieć.

 

 

Czym jest niezależność finansowa

-główne założenia-

 

 • Twój comiesięczny dochód pasywny zapewnia Ci więcej pieniędzy, niż wydajesz na życie
 • a więc możesz nie pracować, a mimo to masz za co żyć

 

Jak łatwo zauważyć o niezależności finansowej mówimy w momencie, gdy nie musisz wykonywać pracy, by mieć pieniądze na swoje utrzymanie. Oczywiście, to że nie musisz pracować, wcale nie oznacza, że nie możesz tego robić ;))

Osoba wolna finansowo, bez zbędnych wyrzutów sumienia, wykreśla ze swojego słownika zdanie “muszę pracować” i zastępuje je dużo przyjemniejszym w odbiorze “chcę to robić”. O tym jak wielka to różnica chyba nikogo przekonywać nie trzeba.

 

 

Dochód pasywny

 

Dochód pasywny to rodzaj dochodu, który można regularnie otrzymywać bez konieczności ciągłego angażowania swojej osoby w wykonywanie danej pracy. Brzmi jak bajka. Jednak żeby nie było aż tak różowo, musisz wiedzieć, iż nie jest to coś co spada -jak przysłowiowa- gwiazdka z nieba. Na to, by cieszyć się z osiągania dochodu pasywnego należy sobie solidnie zapracować.

 

Idea jest bardzo prosta. Wykonujesz daną pracę raz, a zysk czerpiesz przez dłuższy, bliżej nieokreślony czas.

 

Dlaczego bliżej nieokreślony?

Przykładowo:

 • jeśli napiszesz i wydasz swoją własną książkę, to jej sprzedaż będzie dla Ciebie generować zysk dopóki znajdą się chętni, by ją od Ciebie kupić
 • jeśli postanowisz kupić mieszkanie na wynajem, to będziesz na tym zarabiać dopóki znajdą się chętni, by je od Ciebie wynajmować lub dopóki Ty sam/a nie zadecydujesz o tym, by je sprzedać

czym jest niezależność finansowa

 

Niezależność finansowa

-marzenie czy mrzonka?-

 

Zastanawiałam się ostatnio:

 • czy wolność finansowa to faktycznie coś, do czego wszyscy powinniśmy dążyć?
 • jak wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy, że można ją osiągnąć, uznając ją za mrzonki i coś do czego nie da się dojść własną pracą?
 • ilu z nich naiwnie wierzy, że prawdziwą niezależność finansową byłaby im w stanie zapewnić tylko i wyłącznie wygrana na loterii?

 

I choć nie znam odpowiedzi na te wszystkie pytania, to wiem jedno.

 

Osiągnięcie finansowej niezależności nie jest proste. Nie ma gwarancji, że w ogóle kiedykolwiek ją osiągniemy.

 

Podobnie jak nie każda mała dziewczynka zostanie słynną piosenkarką i nie każdy mały chłopiec grający w piłkę zostanie zawodowym piłkarzem. Pomimo wielu starań; setek treningów; wielkich nadziei; planów; ambicji. Tak samo nie każdy człowiekiem stanie się wolny finansowo. I trzeba mieć tego pełną świadomość.

Ale!

Czy to oznacza, że w takim razie lepiej jest w ogóle się o nią nie starać? Moim zdaniem absolutnie nie! Podobnie jak uprawianie sportu dobrze wpływa na zdrowie i pozwala nam odpowiednio zadbać o kondycję fizyczną, tak dążenie do niezależności finansowej ma pozytywny wpływa na nasze finanse. Nawet jeśli z jakiś powodów nie uda nam się jej osiągnąć, to pozwoli nam to je porządnie uporządkować.

oszczednapolka

 

 

 

A jak wiadomo porządek w finansach i życie bez długów to w dzisiejszych czasach spory sukces :))

 

Zaczekaj! To jeszcze nie wszystko ;)))To jak? Odbierasz swoje prezenty?🎁🎉✨🎊

 

Znajdziesz mnie również na Instagramie ;)))

 

6 Replies to “Czym właściwie jest ta słynna niezależność finansowa?

 1. Witaj, i to jest zdroworozsądkowe podejście do tematu. jest tyle blogów i “specjalistów” którzy mówią o tej niezależności ze zaczęłam mieć wyrzuty dlaczego jeszcze tego nie osiągnęłam. A to przecież nie o to chodzi. Jeśli pracujemy i to co robimy daje nam satysfakcję, to dlaczego nie mamy pracować? W życiu trzeba próbować różnych rzeczy, i jeśli trafi się okazja i będziemy mieć mozliwość zainwestować np. w nieruchomość na wynajem to czemu nie. Trzeba mieć świadomość o istnieniu różnych możliwości, ale myślę że nic na siłę i wbrew sobie. Pozdrawiam

  1. Cieszę się, że przedstawione przeze mnie podejście do tematu jest Ci bliskie. Takie komentarze to miodek na 🖤 :))

 2. Ja o niezależności finansowej pierwszy raz usłyszałam w mlm-ach 🙂 Oczywiście tam było to wychwalane pod niebiosa i propagowane jako jedyny słuszny styl życia. Z czasem życie zweryfikowało te poglądy. Z naiwnych stały się bardziej świadome 🙂 Dalej jest to dla mnie fajna idea – jednak tak jak piszesz – nie za wszelką cenę. Jestem na etapie bez długów i z dodatkowymi dochodami osiąganymi bez zaangażowania czasu 🙂 Jednak kwota ciągle jest zbyt mała by żyć tylko z tego 🙂 Mimo to – biorąc pod uwagę jak ogromny przeskok w świadomości i finansach zrobiłam w ostatnich 10-latach 🙂 Kto wie co będzie za kolejnych 10 lat 🙂 Znowu jestem mądrzejsza niż byłam 🙂 I w sumie tego życzę nam wszystkim 🙂 Zdobywania wiedzy i wykorzystywania jej w praktyce 😉 Skutecznie

  1. Dziękuję za komentarz :*
   Wydaje mi się, że o to właśnie chodzi. By poszerzać swoją wiedzę i -tak jak słusznie piszesz- wykorzystywać ją w praktyce. Równie ważne jest zauważanie swoich sukcesów. Możesz być z siebie dumna! :))

 3. To takie proste – ale w rzeczywistości już nie tak bardzo. Żeby osiągnąć niezależność finansową trzeba mieć sporo szczęścia, dobre warunki wejścia i ciężko pracować. A dzisiejszy świat przygniecie Cię swoim butem na każdym kroku..

 4. Niezależność finansowa to “stan”, do którego każdy powinien dążyć, lecz 99% społeczeństwa może i by chciało, ale na “chęci” jedynie się kończy 🙂

  Pozdrawiam
  Kamil Kondel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *